Włoski na brodzie u kobiety? O czym świadczą?

Patrycja

Zdrowie

18.02.2022 0:02

Włoski na brodzie u kobiety? O czym świadczą?

Dowiedz się, co o zdrowiu kobiety mówią drobne i ciemne włoski na brodzie. Czy to powód do niepokoju?

Zdjęcie Włoski na brodzie u kobiety? O czym świadczą? #1

Włoski na brodzie u kobiet

Delikatne włoski u kobiet występujące na brodzie, nad wargą, czy szyi są zupełnie naturalnym zjawiskiem i nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Gdy owłosienie jest ciemne, gęste i staje się widoczne, może być przyczyną wielu kompleksów. Oprócz tego może być objawem zaburzeń hormonalnych, które wymagają podjęcia leczenia. Czasem może świadczyć też o poważnych chorobach.

Skąd biorą się włoski na brodzie u kobiet?

Pochodzenie etniczne

Ciemne owłosienie na twarzy najczęściej widoczne jest u brunetek, ze względu na ich kolor włosów. Występowanie tych włosków może wynikać z pochodzenia etnicznego. Bardzo często mają je kobiety pochodzące z południowej Europy.

Hormony

Włosy na brodzie u kobiet to dosyć powszechne zjawisko. Dermatolodzy uważają, że pojawiają się w wyniku połączenia genetyki i męskich hormonów- androgenów. Ich zbyt duże stężenie wpływa na pojawienie się owłosienia.

Ich liczba może wzrastać z wiekiem, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety. Zmiany te mogą też zachodzić w okresie dojrzewania, w ciąży lub podczas menopauzy.

Oznaki chorób

Czasem nadmierny wzrost włosów na brodzie może być objawem choroby. Jeśli poza owłosieniem na twarzy, cierpisz na nieregularne miesiączki i uporczywy trądzik, to może być zespół policystycznych jajników.

Nadmierne owłosienie może być również wywołane niewłaściwą pracą tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej lub wynikać z innych zaburzeń: hirsutyzmu i hiperandrogenizmu. Te choroby objawiają się ciemnym owłosieniem na twarzy i ciele, a także obniżonym głosem, zaburzeniami miesiączkowymi i problemami z zajściem w ciążę.

Jak pozbyć się nadmiernego owłosienia z twarzy?

Uporczywych włosków można spróbować pozbyć się w domowych warunkach, za pomocą pęsety, wosku lub specjalnych kremów przeznaczonych do depilacji twarzy.

Inną metodą jest rozjaśnienie ich za pomocą wody utlenionej lub maseczki z jogurtu i cytryny. Dzięki temu będą mniej widoczne, ale niestety nie znikną.

Jedynym skutecznym sposobem, który pozwoli pozbyć się tego problemu na stałe, jest zabieg laserowy lub elektroliza w gabinecie kosmetycznym. Kilka serii z laserem pomoże w bezpieczny i trwały sposób pozbyć się tego problemu!