Badanie poziomu glukozy we krwi bez kłucia palca? Tak, poznaj wynalazek polskiej firmy!

Katarzyna
Zdrowie
17.02.2022 18:37
Badanie poziomu glukozy we krwi bez kłucia palca? Tak, poznaj wynalazek polskiej firmy!

Osoby chore na cukrzycę muszą nieustannie badać poziom cukru w krwi. Polska firma wynalazła urządzenie, które robi to bez potrzeby nakłuwania palca!

Zdjęcie Badanie poziomu glukozy we krwi bez kłucia palca? Tak, poznaj wynalazek polskiej firmy! #1

Cukrzyca 

Obecnie najczęściej stosowanym i najbardziej miarodajnym sposobem sprawdzenia poziomu cukru we krwi jest nakłucie palca i pobranie odrobiny krwi do badań. Cukrzycy już przyzwyczaili się do takiego sposobu badania, które nie jest jednak komfortowe i przyjemne. Okazuje się, że pewien polski starup wynalazł urządzenie, które nie posiada igły, a mierzy poziom cukru we krwi.

Firma GlucoAvtiv 

Polski startup wynalazł urządzenie, które nie potrzebuje nakłuwania palca, aby zbadać poziom cukru we krwi. Wynalazek ten może wejść na rynek już od przyszłego roku i nie trzeba już będzie kłuć palców. Wszystko za sprawą wykorzystania lasera zamiast igły, który będzie przenikał przez  skórę i będzie w stanie określić poziom cukru we krwi.

Bezbolesne badanie krwi

W rozmowie z portalem „Inn Poland” Robert Stachurski, dyrektor generalny firmy GlucoActiv przyznał, że już od dawna pracował nad tym, aby badanie krwi było bezbolesne. Dzięki temu powstał GlucoStation, który nie jest może przełomowy, ale urzeczywistnił ewolucję istniejących technologii w tym zakresie. Urządzenie to jest mniejsze niż używane w laboratoriach spektrofometry, które są sporymi urządzeniami.

Zdjęcie Badanie poziomu glukozy we krwi bez kłucia palca? Tak, poznaj wynalazek polskiej firmy! #2

GlucoStation

GlucoStation to urządzenie, które jest de facto mniejsze od innych tego typu maszyn, ale nie należy do tych najtańszych. Należy za niego zapłacić około 4,5 tys. złotych, co na pewno będzie sporym wydatkiem dla cukrzyków. Sposób badania poziomu cukrzycy we krwi, który jest najtańszy i refundowany przez NFZ to paskowe gleukometry. Oprócz tego można zakupić inne urządzenia, które są półinwazyjne, a więc nie wymagają każdorazowego nakłuwania palca. Kosztują one jednak od 500 do nawet 3 tys. zł miesięcznie.

Na razie brak refundacji 

Jak na razie GlucoStation nie jest refundowany przez NFZ, jednak jego twórcy będą się o to starać. Firma bazowała na wcześniejszych tego typu projektach innych firm i dzięki temu, było wiadomo, że mikrofale czy ultradźwięki nie są w stanie odpowiednio głęboko spenetrować skóry, aby „dostać” się do krwi. Urządzenie firmy GlucoActiv opiera się na pracy lasera, który lepiej przenika skórę i bada stężenie cukru we krwi.