Mity i zabobony w ciąży! W co nie powinniśmy wierzyć?

Patrycja

Ciąża

01.02.2022 0:20

Mity i zabobony w ciąży! W co nie powinniśmy wierzyć?

Na temat ciąży, porodu i opieki na niemowlęciem istnieje mnóstwo mitów. Poznaj najpopularniejsze zabobony i dowiedz się, w co nie warto wierzyć.

Zdjęcie Mity i zabobony w ciąży! W co nie powinniśmy wierzyć? #1

W ciąży nie można myć okien

To popularny i często powtarzany mit. W zdrowej, niezagrożonej ciąży można być aktywnym przez cały czas jej trwania. Oznacza to, że można wykonywać ruchy wszystkimi kończynami, co wiąże się także z podnoszeniem rąk do góry. Nie ma to wpły­wu na ry­zy­ko po­ro­du przedwczesnego czy po­ro­nienia.

Dopiero, gdy szyjka macicy jest skrócona, a ciąża zagrożona, nie powinno się wykonywać gwałtownych ruchów, szczególnie takich które napinają błonę owodniową.

W ciąży nie można farbować włosów

W trakcie ciąży nie powinnaś odwiedzać fryzjera, żeby podcinać lub farbować włosy. To mit, który krąży wśród przyszłych mam, już od dawna. Dbanie o fryzurę, a nawet zmiana koloru włosów nie stanowi zagrożenia ani dla Ciebie, ani dziecka. Wystarczy, że wybierzesz bezpieczne, sprawdzone farby bez amoniaku i oddasz się w ręce profesjonalisty.

Lampka wina w ciąży nie zaszkodzi

Każda ilość alkoholu w ciąży jest szkodliwa! To nieprawda, że lampka wina, małe piwo czy słaby drink są dozwolone! Nawet niewielka ilość alkoholu spożywanego w trakcie ciąży, negatywnie wpływa na rozwój płodu i może doprowadzić do ciężkich zaburzeń, a nawet ciężkiej choroby, którą jest Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS).

Zachcianki ciążowe a płeć dziecka

Wiele kobiet w czasie ciąży sięga po produkty, których wcześniej nie jadało, nie lubiło lub łączy je ze sobą w niebanalne kombinacje. Kiedyś takie zachcianki łączono z płcią dziecka. Ciągnie Cię do słodyczy? Będziesz miała dziewczynkę. Lubisz kwaśne produkty? Urodzisz chłopca! Dziś już wiadomo, że to mit, a żywieniowe upodobania nie mają z tym nic wspólnego.

Kształt brzucha a płeć dziecka

Kolejnym często powtarzanym i bardzo szkodliwym mitem jest to, jak kształt brzucha określa płeć dziecka. Spiczasty brzuch ma oznaczać dziewczynkę, a okrągły chłopca. Nie jest to prawdą! Na kształt i rozmiar brzucha wpływa wiele czynników, takich jak ułożenie dziecka, napięcie mięśni i macicy. Ale na pewno nie należy do nich płeć naszego potomka

Jeśli wystraszysz się w ciąży, dziecko będzie miało znamię

Jeśli kobieta w ciąży mocno się czegoś przestraszy, dziecko będzie miało znamię w tym miejscu, gdzie się wtedy złapała. To oczywiście niczym nie potwierdzony mit! Jak się okazuje jest na tyle często powtarzany, że niemal każdy o nim słyszał.

Dziecko może okręcić się pępowiną…

szczególnie jeśli będziesz nosić łańcuszki, owijać szyję szalem lub chustką. To zabobon w który wierzy wiele osób, ale nie ma nic wspólnego z prawdą.

Nie powinno się kompletować wyprawki przed porodem

Zwłaszcza starsi członkowie rodziny przestrzegają przed kompletowaniem wyprawki przed porodem. Uważają, że robienie ciążowych zakupów wcześniej może przynieść pecha. To kolejny przesąd, który można włożyć między bajki. Zresztą, która mama będzie miała siły i czas, żeby kompletować wyprawkę po wyjściu ze szpitala z nowo narodzonym dzieckiem?