Co może oznaczać zgrzytanie zębami u dzieci?

Patrycja
Zdrowie dziecka
01.02.2022 0:53
Co może oznaczać zgrzytanie zębami u dzieci?

Dowiedz się, co może oznaczać zgrzytanie zębami u dzieci. Jak się objawia i jak je leczyć?

Zdjęcie Co może oznaczać zgrzytanie zębami u dzieci? #1

Zgrzytanie zębami u dzieci

Zgrzytanie i nadmierne zaciskanie zębów w trakcie snu to bruksizm. Ta przypadłość może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Szacuje się, że występuje nawet u 20-50% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dowiedz się, z czego to wynika!

Co oznacza zgrzytanie zębami u dzieci?

Na niektórych etapach życia zgrzytanie zębami stanowi całkiem naturalne zjawisko. U dzieci do 3. roku życia jest normalnym procesem, związanym z ich rozwojem: np. wyżynaniem się zębów i zmianą ustawienia żuchwy względem całej szczęki.

Jednak przyczyny zgrzytania zębami mogą być inne:

Może być to związane wadami zgryzu, nieprawidłową budową jamy ustnej i dróg oddechowych, a także chrapaniem, bezdechem sennym i ogólnymi zaburzeniami snu. Może wynikać z niedoboru magnezu, czy nawykowego żucia gumy .

Jednak najczęstszą przyczyną nocnego zgrzytania zębami u maluchów jest nadmierne napięcie emocjonalne, przebodźcowanie i niedojrzałość mięśniowo-nerwowa.

To częsty mit!

Często słyszy się, że przyczyną nocnego zgrzytania zębów są pasożyty u dzieci. Jednak badania naukowe nie udowodniły bezpośredniego związku między robakami a zgrzytaniem zębami.

Gdy dziecko ma owsiki, jest rozdrażnione, niespokojne, może mieć problemy ze snem, drapać się i zgrzytać zębami. Jednak to ostatnie związane jest z koniecznością rozładowania napięcia, a nie obecnością pasożytów.

Do czego prowadzi zgrzytanie zębami?

Nadmierne zgrzytanie zębami prowadzi do tego, że ścierają się nierównomiernie, powstają ostre brzegi i tworzy się błyszcząca powierzchnia. To może prowadzić do pęknięć szkliwa, złamań zębów, powodować ich nadwrażliwość, ból mięśni żwaczy i głowy.

Jak leczyć zgrzytanie zębami?

Żeby wyleczyć zgrzytanie zębami, należy przede wszystkim ustalić i wyeliminować jego przyczyny.

Stomatolog naprawi zęby uszkodzone w wyniku zgrzytania i dobierze specjalną nakładkę, tzw. szynę relaksacyjną, która będzie chronić zęby przed ścieraniem.

Jeśli bruksizm u dzieci wynika ze stresu i nadmiernego napięcia, czasem wystarczą szczere rozmowy i poświęcanie mu większej uwagi. Należy zadbać o rozluźnienie i uspokojenie dziecka przed snem.  Może pomóc stosowanie technik relaksacyjnych, a czasem niezbędna może być profesjonalna pomoc dziecięcego psychologa.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną