Mity o karmieniu piersią! Ty też w nie wierzyłaś?

Mity o karmieniu piersią! Ty też w nie wierzyłaś?

Mimo szerokiego dostępu do wiedzy medycznej, poradników i opracowań na temat ciąży i karmienia piersią, wciąż często możemy spotkać się z wieloma mitami na ten temat. Często te informacje wprowadzają zamieszanie i powodują niepotrzebny lęk i obawy u młodych mam. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity na temat karmienia piersią.

Zdjęcie Mity o karmieniu piersią! Ty też w nie wierzyłaś? #1

Małe piersi to brak pokarmu

Rozmiar biustu nie wpływa na ilość mleka i nie powoduje problemów z wykarmieniem dziecka. To powszechny, często powtarzany mit. Zatem nie wielkość, a prawidłowa technika karmienia i częstotliwość przystawiania dziecka wpłynie na ilość produkowanego pokarmu.

Przestrzegaj restrykcyjnej diety

Podczas karmienia piersią powinnaś przestrzegać ścisłej, restrykcyjnej diety i jeść tylko niektóre produkty. To mit! Lekarze i doradcy laktacyjni podkreślają, że nie istnieje specjalna dieta przeznaczona dla matek karmiących. Powinnaś odżywiać się zdrowo i nie przejadać się, zarówno z myślą o prawidłowym rozwoju maluszka, jak i swoim organizmie. Smażone, ciężkostrawne potrawy nie są zakazane, ale też nie do końca zdrowe, nawet gdy nie karmisz piersią.

Zdjęcie Mity o karmieniu piersią! Ty też w nie wierzyłaś? #2

Pij dużo krowiego mleka

Mogłyśmy usłyszeć, że picie dużej ilość krowiego mleka wspomaga proces produkcji pokarmu. Nie jest to prawda. Ważne jest utrzymanie zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa i białka. Źródłem wapnia jest nie tylko mleko, ale także orzechy, produkty pełnoziarniste i ryby.

Podczas karmienia, nie zajdziesz w ciążę

To często powtarzany mit. Karmienie piersią może wpłynąć na powstrzymanie owulacji, nawet przez pół roku, to jednak nie jest to całkowicie skuteczna metoda antykoncepcyjna. Jeśli nie chcesz zajść w kolejną ciążę, nie polegaj tylko na niej.

Po roku mleko traci swoją wartość

Gdy dziecko skończy rok, karmienie piersią nie ma sensu, ponieważ mleko traci wszystkie wartości odżywcze. To oczywiście mit! Skład mleka zmienia się i dostosowuje do potrzeb rozwijającego się malucha. Wspiera jego prawidłowy rozwój i funkcjonowanie.

Patrycja

Polecane