Czy jesteś gotowa na dziecko? Te pytania warto sobie zadać zanim zostaniesz mamą!

Patrycja

Rodzicielstwo

25.01.2022 14:00

Czy jesteś gotowa na dziecko? Te pytania warto sobie zadać zanim zostaniesz mamą!

U wielu kobiet wątpliwości co do gotowości na macierzyństwo pojawiają się aż do samego porodu. Zanim zostaniesz mamą, warto zadać sobie kilka ważnych pytań. Pomogą Ci dowiedzieć się, czy rzeczywiście jesteś na to gotowa!

Zdjęcie Czy jestem gotowa na dziecko? Te pytania warto sobie zadać zanim zostaniesz mamą! #1

Czy jestem gotowa na dziecko?

Wiele kobiet, które rozważają powiększenie rodziny, zastanawia się, czy to odpowiedni czas, czy sobie poradzą i czy sprawdzą się w roli mamy. Takie wątpliwości są zupełnie naturalne i bardzo często im towarzyszą, nawet do samego porodu. Odpowiedz sobie na kilka pytań, które pomogą Ci dowiedzieć się, czy rzeczywiście jesteś gotowa na bycie mamą.

Te pytania warto sobie zadać zanim zostaniesz mamą!

Czy mam wsparcie partnera i bliskich?

Rodzicielstwo to piękna droga, ale niezwykle trudna do przebycia samemu. Dlatego zanim zdecydujesz się na dziecko, zastanów się, czy masz wsparcie najbliższych: partnera lub członków rodziny.

Badania potwierdzają, że brak partnera i pomocy przy opiece nad noworonarodzonym dzieckiem sprzyja ryzyku wstąpienia depresji poporodowej. Wiąże się to z brakiem poczucia bezpieczeństwa, które jest tak potrzebne młodej mamie.

Jakość związku z partnerem wpływa na to, jak czuje się kobieta w ciąży i po porodzie. Jego wsparcie jest potrzebne i odgrywa bardzo ważną rolę dla zdrowia psychicznego matki.

Czy jestem gotowa finansowo?

Nie ma co się oszukiwać, pojawienie się dziecka w rodzinie sprawi, że wasze wydatki znacznie wzrosną. Zastanów się, czy jesteś na to gotowa pod względem finansowym. Warto odpowiednio wcześniej podliczyć swój budżet i się na to przygotować.

Choć w teorii opieka zdrowotna w Polsce jest darmowa, to w praktyce trzeba przygotować się na wiele wydatków. Począwszy od dojazdów do lekarza i na badania, prowadzenia ciąży prywatnie, przez badania prenatalne nierefundowane dla młodszych kobiet, aż do skompletowania wyprawki i późniejszych co miesięcznych wydatków na dziecko.

Czy jestem gotowa na zmiany w moim ciele?

To kolejna ważna, lecz często pomijana kwestia. Zastanów się, czy jesteś gotowa na zmiany, jakie zajdą w Twoim ciele. Pamiętaj, że okres ciąży, poród i czas połogu, mogą znacznie różnić się od tego przedstawianego przez celebrytki.

Bądź gotowa na różne dolegliwości i komplikacje ciążowe i porodowe. Dodatkowe kilogram, cellulit, rozstępy, hemoroidy, nietrzymanie moczu, bóle kręgosłupa, żylaki, problemy hormonalne oraz psychiczne, czy połóg związane z nim trudności. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na zostanie mamą.

Czy jestem gotowa na życiowe rewolucje?

Rezygnacja ze swojej dotychczasowej niezależności i autonomii, to jedno z największych wyzwań dla świeżo upieczonych rodziców. Zastanów się, czy jesteś gotowa na nadejście wielkich zmian. Będą wiązać się z rezygnacją z dotychczasowego trybu życia jak np. spontanicznymi wyjściami do klubu, czy pubu ze znajomymi lub spokojnymi wieczorami z Netflixem tylko we dwoje. Jeśli liczysz się z tym i zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje życie się zmieni, gdy pojawi się dziecko i wcale Cię to nie przeraża, to dobry znak. Oznacza to, że jesteś gotowa na kolejny etap w swoim życiu.