Kosmetyki dla niemowląt - jakich składników unikać?

Patrycja

Zdrowie dziecka

31.01.2022 13:04

Kosmetyki dla niemowląt - jakich składników unikać?

W kwestii pielęgnacji niemowląt, warto kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Sprawdź jakich składników unikać, a co najlepiej się sprawdzi, jeśli chodzi o kosmetyki dla niemowląt.

Zdjęcie Kosmetyki dla niemowląt - jakich składników unikać? #1

Kosmetyki dla niemowląt- jakie wybrać?

Przy wyborze kosmetyków dla niemowląt musimy uważnie czytać ich składy. Im mniej substancji zawiera, tym jest bezpieczniejszy i lepiej tolerowany przez wrażliwą skórę dziecka. Kosmetyki dla niemowląt zamiast chemicznych środków, powinny zawierać naturalne składniki, najlepiej wyciągi roślinne.

Warto wybierać preparaty hipoalergiczne, bezzapachowe i delikatne, o działaniu łagodzącym i kojącym. Oprócz tego kosmetyki dla niemowląt muszą posiadać atest, pozytywną opinię któregoś z ośrodków badawczych lub towarzystw naukowych.

Preparaty do kąpieli

Do mycia niemowlęcia wystarczy jeden, sprawdzony kosmetyk. Polecamy: Emolium, Hipp, Linomag, Babydream, Mustela, Oilan Baby, Sesderma Babyses, Eloderm, Chicco Baby Moments lub Atoperal Baby Plus.

Nawilżenie skóry po kąpieli nie jest konieczne, jeśli skóra dziecka jest gładka, zdrowa i nieprzesuszona. Gdy jest sucha i się łuszczy warto stosować delikatne środki do codziennej pielęgnacji.

Preparaty do codziennej pielęgnacji

Przy zmianie pampersa, jeśli na skórze noworodka, nie pojawiają się zaczerwienienia, łuszczenie, ani inne niepokojące zmiany, nie trzeba za każdym razem stosować specjalnych kosmetyków. Wystarczy przemycie skóry ciepłą wodą lub chusteczkami nawilżanymi i wietrzenie. Dodatkowo od czasu do warto można podsypać pośladki krochmalem albo posmarować maścią do codziennego stosowania.

Do codziennej pielęgnacji okolicy pieluszkowej, już od pierwszego dnia życia można stosować jeden z następujących preparatów: Mustela Bébé, Linomag, Alpanten, Zaspa, Linoderm Plus, Babydream.

Preparaty na odparzenia

Jeśli skóra pod pampersem jest czerwona, odparzona, piecze i łuszczy się, wówczas smarujemy ją preparatami o działaniu ścigającym, podsuszającym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym . Stosujemy je preparaty tak krótko jak to potrzebne. Na odparzenia i awarie warto stosować: Bepanthen Baby, Sudocrem, Linomag, Tormentile Baby lub Babydream.

Kosmetyki dla niemowląt- jakich składników unikać?

Niektóre składniki, choć kiedyś popularne i często stosowane, nie powinny być używane w kosmetykach dla niemowląt.

Preparaty z alkoholem

Niektóre położne wciąż zalecają stosowanie preparatów z alkoholem do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Nie ma potrzeby tego robić, ponieważ to może doprowadzić do niszczenia naturalnej flory bakteryjnej wokół pępka. Przy pielęgnacji kikuta należy zadbać o czystość okolic pępka, w razie potrzeby można stosować Octenisept.

Silne detergenty

Detergenty przesuszają skórę niemowląt i źle wpływają na warstwę lipidową, naruszając jej uporządkowaną strukturę. Chodzi o substacje SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate).

Kremy na odparzenia

Kremów i maści na odparzenia nie należy stosować do codziennej pielęgnacji okolic pieluszkowych. Zawierają tlenek cynku, który ma działanie wysuszające i przeciwbakteryjne i może zaburzać funkcjonowanie naturalnej bariery skóry. Gruba warstwa kremu uniemożliwia swobodne oddychanie i może wysuszać skórę. Co innego w sytuacjach awaryjnych, wówczas potrzebny jest specjalny krem i lecznicza maść.

Oliwka

Choć kiedyś oliwka polecana była do codziennego stosowania po kąpieli, aktualnie odradza się taki sposób codziennej pielęgnacji. Dostarczanie skórze tłuszczów z zewnątrz każdego dnia, poprzez oliwienie po kąpieli, powoduje, że skóra dziecka coraz bardziej się wysusza.

Chusteczki nawilżane

Chusteczki nawilżane warto stosować z umiarem i wyczuciem. Zawsze wybieraj takie z naturalnym składem, ponieważ niektóre mogą zawierać konserwanty, działające drażniąco na skórę. Takich należy unikać!