Czym się różnią modzele i nagniotki od odcisku? Jak z nimi walczyć?

Patrycja
Zdrowie
18.01.2022 12:34
Czym się różnią modzele i nagniotki od odcisku? Jak z nimi walczyć?

Modzele, nagniotki i odciski- dowiedz się, czym są, jak się różnią i poznaj najlepsze sposoby na to, żeby się ich pozbyć.

Zdjęcie Czym się różną modzele i nagniotki od odcisku? Jak z nimi walczyć? #1

Czym są modzele?

Modzele to zgrubienia na warstwie rogowej naskórka, powstające na skutek długotrwałego nacisku. Występują na podeszwowej stronie stopy, dłoniach, rzadziej na kolanach i łokciach. Mają żółtawą lub szarą barwę, początkowo nie są bolesne, ale wyglądają nieestetycznie. Z czasem mogą pękać, a to zwiększa dyskomfort i ryzyko zakażeń bakteryjnych.

Czym są nagniotki?

Nagniotki powszechnie zwane odciskami, to dolegliwość bardzo często występująca na stopach. To nadmiernie rogowaciejący naskórek, który przyjmuje postać okrągłych i twardych narośli. Tkanka skórna staje się grubsza i twardsza, po pewnym czasie tworzy się centralny korzeń, który odpowiada za bolesność nagniotka. Na początku ich powstawania nie czujemy ich zbyt mocno, jednak w zaawansowanej formie powodują one duży ból podczas chodzenia.

Czym są odciski?

Odciski to zgrubienia na dłoniach lub stopach, mają różne kształty: owalne lub klinowe. Wnikają głęboko w skórę i posiadają korzeń, zwykle są bolesne. Powstają na stawach palców, pomiędzy palcami, na podeszwie, czasem pod paznokciami.

Jak powstają nagniotki, odciski i modzele?

Wszystkie te zmiany na stopach powstają wskutek noszenia niewygodnego, źle dobranego, ciasnego obuwia lub wysokich obcasów, które powodują długotrwały, punktowy ucisk na część stopy. Mogą także wynikać z nieprawidłowego chodu i zniekształceń stóp. Duże znaczenie mają warunki środowiskowe. Wysoka temperatura lub wilgoć sprzyjają ich rozwojowi.

Mogą powstawać z powodu intensywnych ćwiczeń, które powodują ucisk na stopę. Być związane z chodzeniem na boso po twardym podłożu lub długotrwałą pracą w pozycji stojącej.

Pojawianiu się tych zmian sprzyja otyłość, cukrzyca i choroby układu krążenia.

Jak dbać o stopy, aby uniknąć tych zmian?

Jeśli będziemy dbać o prawidłową pielęgnację stóp i robić to systematycznie, możemy w łatwy sposób się ich pozbyć. Ważna jest profilaktyka oraz pozbycie się czynników, które powodują powstawanie zmian.

  • Noś dopasowane, wygodne obuwie. Pomoce mogą być nakładki między palcowe lub dobrane wkładki ortopedyczne, które skorygują nieprawidłowe ułożenie palców i stóp.
  • Jeśli wybierasz się na całonocną imprezę lub pieszą wycieczkę, stopy warto zabezpieczyć talkiem kosmetycznym lub sztyftem przeciw otarciom.
  • Pomoże moczenie stóp w wodzie z solą leczniczą lub w ziołowych naparach i stosowanie gruboziarnistych peelingów. Po myciu stóp, dokładnie osuszaj je ręcznikiem.
  • Stosuj maści i kremy z dodatkiem mocznika, kwasu mlekowego, salicylowego, lanoliny, bisabololu i ekstraktu z rumianku. Preparaty nakładaj przez tydzień, dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Jak pozbyć się zmian na stopach domowymi sposobami?

Jest wiele sposób, dzięki którym można usunąć te bolesne i nieestetyczne zmiany. Jeśli nie są duże, stosowanie domowych sposobów może przynieść dobre rezultaty.

Pokrzywa

Garść liści pokrzywy zblenduj z dodatkiem wody tak, aby powstała pasta. Nałóż ją na zmiany i owiń bandażem. Okład pozostaw na kilka godzin lub na całą noc, następnie dokładnie umyj stopy w letniej wodzie.

Cebula

Przekrój cebulę na pół i nacieraj nią miejsca, na których występują odciski i nagniotki. Pozostaw sok na skórze i nałóż skarpetki. Pozostaw na całą noc, a rano umyj stopy. Powtarzaj zabieg codziennie, aż zmiany znikną.

Czosnek i oliwa z oliwek

Przeciśnij przez praskę ząbek czosnku i wymieszaj go z łyżką oliwy z oliwek. Mieszankę nałóż na nagniotki i owiń bandażem lub gazą. Pozostaw opatrunek na całą noc.