Tabletka “dzień po” jest bardzo popularną metodą zapobiegania ciąży stosowaną zaraz po odbyciu niezabezpieczonego stosunku seksualnego i bardzo często nazywana jest antykoncepcją awaryjną. Jej celem samym w sobie jest zapobieganie ewentualnemu zapłodnieniu. Tabletka “dzień po” chroni przed niechcianą ciążą a jej przyjęcie zalecane jest zwłaszcza w sytuacji kiedy inne zazwyczaj stosowane sposoby antykoncepcji zawiodły. Na polskim rynku dopuszczono do stosowania dwa rodzaje preparatów, których celem jest uniemożliwienie zapłodnienia - ellaone oraz escapelle.
W przestrzeni internetowej krąży wiele pytań na temat zasad stosowania tego typu antykoncepcji. Należy pamiętać, że przyjęcie tabletki dzień po musi się odbywać w ściśle określonych warunkach. Fundamentalną zasadą jest to jest stosowanie jest rekomendowane w przypadku, kiedy inne metody antykoncepcyjne nie zadziałały zgodnie z oczekiwaniami lub w ogóle nie zostały zastosowane. Aby ograniczyć ryzyko zajścia w ciążę po nieprawidłowo zabezpieczonym stosunku jest tabletka “dzień po”. Czas od odbycia stosunku do zażycia tabletki nie powinien być dłuższy niż 24 godziny.
Jak stosować antykoncepcję awaryjną?
To co najbardziej istotne, to świadomość, że tego typu tabletka nie jest w stanie usunąć już istniejącej ciąży. Ze względu na to, że jej rolą jest zahamowanie lub opóźnienie owulacji, tabletka zapobiega zapłodnieniu, nie wywierając wpływu na zagnieżdżony już zarodek. Substancją czynną tabletek “dzień po” jest octan uliprystalu lub lewonoorgestrelu, który ingeruje w gospodarkę hormonalną kobiety blokując dojrzewanie pęcherzyka oraz uwolnienie komórki jajowej z jajnika. W takich warunkach zapłodnienie nie jest możliwe. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest o wiele bardziej obciążające dla organizmu niż stosowanie innych metod, dlatego nie powinna być ona regularnie stosowana.
Antykoncepcja awaryjna - w jakich przypadkach należy ją stosować?
Antykoncepcja awaryjna po niezabezpieczonym stosunku dedykowana jest kobietom, w sytuacji kiedy:
- doszło do niezabezpieczonego stosunku seksualnego, także w wyniku gwałtu
- inne rodzaje antykoncepcji nie zadziałały tak jak powinny
- globulka antykoncepcyjna nie zdążyła się wchłonąć
- kapturek naszyjkowy lub dopochwowy uległ uszkodzeniu lub został zbyt wcześnie usunięty
- pominięto dawkowanie tabletek antykoncepcyjnych lub przyjęto je w niewłaściwy sposób
- do zbliżenia doszło w dni płodne, podczas korzystania z metod naturalnego planowania rodziny
- doszło do pęknięcia lub zsunięcia prezerwatywy, lub została założona w niewłaściwy sposób
- pierścień dopochwowy antykoncepcyjny został zbyt późno zaaplikowany lub został usunięty
- z co najmniej 14-dniowym opóźnieniem został przyjęty zastrzyk noretysteronu
- z tygodniowym opóźnieniem został przyjęty zastrzyk progastegenu i estrogenu
Skutki uboczne tabletki dzień po - stosowania antykoncepcji awaryjnej
Stosowanie tabletki “dzień po” ingeruje w gospodarkę hormonalną kobiety, zaburzając jej naturalny cykl miesiączkowy, zapobiegając uwolnieniu komórki jajowej. Do najczęściej występujących skutków ubocznych tabletki dzień po należą:
- nudności
- bóle głowy
- wymioty
- tkliwość piersi
- zawroty głowy
- dyskomfort i ból brzucha
- bóle pleców
- wahania nastrojów
- niepokój
- upławy
- bezsenność
- zaburzenia percepcji
- Z uwagi na ostatni skutek oboczny, należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Skuteczność antykoncepcji awaryjnej po niezabezpieczonym stosunku
Jak zastosować antykoncepcję awaryjną? Aby antykoncepcja awaryjna była skuteczna zaleca się jej zastosowanie do maksymalnie 12o godzin od odbytego stosunku. Swoją największą skuteczność tabletki dzień po osiąga do 72 godzin od zbliżenia. Tabletkę należy przyjąć w ciągu 24 godzin co daje niemal 100% skuteczności. Im szybciej zostanie przyjęta, tym jej skuteczność wzrasta. Zgodnie z dyrektywami Światowej Organizacji Zdrowia stosowanie antykoncepcji awaryjnej zapobiega zapłodnieniu nie wykazując działania wczesnoporonnego.
Jak otrzymać receptę na tabletkę “dzień po”?
Niezwykle ważną kwestią dotyczącą tego rodzaju antykoncepcji jest ograniczony dostęp do jej stosowania. W każdym przypadku, tabletki dzień po są dostępne w Polsce wyłącznie na receptę. Sam proces generacji recepty trwa bardzo szybko i jest możliwy wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Aby otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną warto skorzystać z usług poradni online, w których można otrzymać e-receptę na wykupienie konkretnego leku. Warto wiedzieć, że tego typu poradnie są obsługiwane przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej a także przez specjalistów jakimi są ginekolodzy. W związku z powyższym nie należy się obawiać, że nasz problem zostanie zbagatelizowany. Cała procedura odbywa się w zgodzie z obowiązującym prawem, a sama tabletka stanowi antykoncepcję awaryjną, w żadnym wypadku nie należy mylić jej działania z tabletką wczesnoporonną. Oznacza to, że w sytuacji, w której doszło do zapłodnienia, tabletka nie doprowadzi do jego poronienia. Tabletka dzień po na receptę może zostać wydana za okazaniem recepty wydanej także przez lekarza rodzinnego lub innego specjalisty nie będącego ginekologiem.