Już nie szczepionka, a lek hamujący rozprzestrzenianie się koronawirusa!

Już nie szczepionka, a lek hamujący rozprzestrzenianie się koronawirusa!

W mediach, aż huczy od informacji na temat szczepionki przeciwko Covid-19, jednak to doustny lek hamujący przenoszenie koronawirusa SARS-CoV-2 może mieć większy wpływ na złagodzenie konsekwencji pandemii.

 

Zdjęcie Już nie szczepionka, a lek hamujący rozprzestrzenianie się koronawirusa! #1

Odkrycie nowego leku zawdzięczamy zespołowi  prof. Richarda Plempera z Institute for Biomedical Sciences na Georgia State University. Poinformowali oni, że badania przeprowadzone na fretkach wykazały, iż nowy preparat hamuje przenoszenie koronawirusa w ciągu 24 godzin. Profesor Plemper podkreślił, że jako pierwsi wykazali, że lek MK-4482/EIDD-2801 podawany doustnie szybko blokuje przenoszenie SARS-CoV-2. Do czasu, gdy masowe szczepienia będą dostępne, przerwanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 ma kluczowe znaczenie, a nowy preparat to umożliwia.

 

Właściwości leku

Profesor Plemper z Institute for Biomedical Sciences na Georgia State University poinformował, że lek wykazuje działanie przeciwko wirusom RNA układu oddechowego, a doustne leczenie nim zarażonych fretek zmniejsza ilość wydalanych przez nie cząstek wirusa, tym samym zmniejszając jego przenoszenie. Właściwości i działanie  MK-4482/EIDD-2801  sprawiają, że jest on bardzo dobrym materiałem na farmakologiczny preparat zwalczający rozprzestrzenianie się COVID-19.

Zdjęcie Już nie szczepionka, a lek hamujący rozprzestrzenianie się koronawirusa! #2

 

Badania nad lekiem

Badania nad nowym lekiem prowadzone są na fretkach, ponieważ rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 u tych zwierząt jest bardzo podobne do przenoszenia się choroby wśród młodych ludzi. U fretek podobnie jak u większości dzieci i nastolatków nie rozwija się ciężka postać choroby.

-Kiedy wspólnie trzymaliśmy te zakażone, a następnie leczone zwierzęta z nieleczonymi fretkami w tej samej klatce, żaden z kontaktów nie został zakażony. Dla porównania wszystkie kontakty fretek źródłowych, które otrzymały placebo, zostały zakażone. - zrelacjonował Josef Wolf, współautor badania.

MK-4482/EIDD-2801 jest w stadium II/III fazy badań klinicznych przeciwko infekcji SARS-CoV-2.

 Zdjęcie Już nie szczepionka, a lek hamujący rozprzestrzenianie się koronawirusa! #3

Korzyści

Jeśli wyniki badań na zwierzętach przełożą się na wyniki u ludzi, pacjenci leczeni nowym preparatem na COVID-19 nie będą zakażać. W ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia przestaną stanowić zagrożenie dla osób trzecich.

Rozpoczęcie wczesnego leczenia ponadto przynosi następujące korzyści:

  • zapobiega rozwinięciu się ciężkiej postaci choroby
  • skraca fazę zakaźną, zmniejszając tym samym czas izolacji chorego pacjenta
  • łagodzi konsekwencje epidemii hamując rozprzestrzenianie się wirusa

Ciekawostka

Naukowcy z tego samego zespołu ,wykazali wcześniej, że molnupirawir ma silne działanie przeciwko wirusom grypy.

Patrycja