Ile będzie kosztowała szczepionka na koronawirusa? Poznaj warianty cenowe

Ile będzie kosztowała szczepionka na koronawirusa? Poznaj warianty cenowe

Pandemia koronawirusa na świecie i w Polsce nie zwalnia. Coraz więcej zakażonych osób, zajętych szpitalnych łóżek i respiratorów, brak skutecznego leku na COVID-19, sprawiają, że wszyscy z zapartym tchem czekają na szczepionkę. Dowiedz się kiedy będzie dostępna, ile będzie kosztowała i kto otrzyma ją w pierwszej kolejności.

Pandemia koronawirusa

Koronawirus to choroba układu oddechowego, której głównymi objawami są wysoka gorączka, duszności, problemy z oddychaniem, suchy kaszel, utrata węchu i smaku. Pandemia koronawirusa trwa już rok i wciąż nie zwalnia. Do tej pory zachorowało prawie 63 miliony osób na świecie, w tym ponad 985 tysięcy w Polsce. Praktycznie we wszystkich krajach wprowadzono dodatkowe restrykcje i obostrzenia, w ramach walki z COVID-19. Cały świat oczekuje na szczepionkę, która ma być dostępna już w styczniu i zahamować dalszy rozwój pandemii.

Zdjęcie Ile będzie kosztowała szczepionka na koronawirusa? Poznaj warianty cenowe #1

Prace nad szczepionką

Ośrodki badawcze i firmy farmaceutyczne w ostatnich miesiącach niestrudzenie pracowały nad wynalezieniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Są już dostępne na rynku! Dowiedz się, ile będzie kosztowała szczepionka na COVID-19, kiedy będzie możną ją dostać i kto w pierwszej kolejności ją otrzyma!

Różne ceny szczepionek na COVID-19

Firmy farmaceutyczne opublikowały już ceny swoich szczepionek. Firma Moderna będzie sprzedawała rządom szczepionkę na koronawirusa w cenie 25-37 dolarów za jedną dawkę. Jej skuteczność wynosi prawie 95% i wymaga przyjęcia dwóch dawek dla jednej osoby. Szczepionka na koronawirusa produkowana przez firmę BioNTech i Pfizer, będzie tańsza, jej cena ma wynosić 19,5 dolarów za jedną dawkę. Skuteczność tej szczepionki to 95% i także wymaga wstrzyknięcia dwóch dawek. Na własnymi szczepionkami pracują także inne firmy: Johnson & Johnson, AstraZeneca, czy Sanofi-GSK

Zdjęcie Ile będzie kosztowała szczepionka na koronawirusa? Poznaj warianty cenowe #2

Jaka szczepionka dla Polski?

Unia Europejska zamówiła już 300 milionów szczepionek, wyprodukowanych przez koncern Pfizer i spółkę BioNTech. Polska ma otrzymać 18 milionów dawek preparatu. Koszt zaszczepienia całej populacji ma wynieść nawet kilka miliardów złotych. Rząd zastanawia się, czy szczepionka będzie bezpłatna dla wszystkich, czy wybranych grup.

https://www.dw.com/en/coronavirus-vaccine-pfizer-biontech-seek-emergency-use-in-us/a-55682861

Dla kogo szczepionka?

Rząd ogłosił, że szczepionkę w pierwszej kolejności otrzymają służby medyczne, seniorzy oraz osoby zaangażowane w zwalczanie epidemii koronawirusa. Następnie będą szczepione pozostałe grupy społeczne, według kolejności, która zostanie wskazana w następnych tygodniach.

Kiedy będzie dostępna szczepionka?

Pierwsze dawki szczepionki mają trafić do Polski już po Nowym Roku. Jednak dopiero w lutym lub marcu 2021 roku, będą dostępne na masową skalę.

Patrycja

Polecane