Andrzej Duda ma zastrzeżenia do Polskiego Ładu. Prezydent chce zmian

Agnieszka

Newsy

19.01.2022 10:34

Andrzej Duda ma zastrzeżenia do Polskiego Ładu. Prezydent chce zmian

 Polski Ład wymaga poprawek - twierdzi Andrzej Duda i jego kancelaria. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta przedstawią swoje “uwagi i zastrzeżenia”. Jakich przepisów mogą one dotyczyć?

Polski Ład, obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku, wprowadził w życie wielu Polaków sporo zamieszania. Do tej pory nowe przepisy nie dla wszystkich są zrozumiałe. Istnieje też wiele wątpliwości co do samej istoty niektórych przepisów podatkowych. 

Głównymi zmianami w przepisach są:

 - podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł

- podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł

- ulga dla klasy średniej - osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł

- likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej w PIT 

 Szczegółów i niuansów jest jednak sporo, co wielu osobom sprawia problem choćby z obliczeniem swojej pensji. 

Andrzej Duda ma “uwagi i zastrzeżenia” do Polskiego Ładu

Nieścisłości i konieczność poprawek zauważył nawet Prezydent Andrzej Duda. Wraz ze swoją Kancelarią zapowiedzieli, że w środę 19.01.2022 przedstawią swoje “uwagi i zastrzeżenia”.

- W środę odbędą się konsultacje kierownictwa Kancelarii Prezydenta oraz przedstawicieli rządu w sprawie Polskiego Ładu. Dostrzegamy potrzebę korekt w Polskim Ładzie. chcemy pomóc rządowi, zarówno merytorycznie, jak i komunikacyjnie - mówił PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. 

- Dostrzegamy potrzebę korekt w Polskim Ładzie. Sam program budzi pewne pytania społeczne, chcielibyśmy włączyć się w wyjaśnianie tych pytań i też pomóc rządowi, nie ukrywam. Trzeba pomóc i merytorycznie, i komunikacyjnie 

 

 

Czego mogą dotyczyć uwagi?

Choć Kancelaria Prezydenta nie wyraziła się jeszcze jasno na temat uwag i zastrzeżeń, z informacji przekazanych medialnie już w ubiegłym tygodniu można wnioskować, że nieścisłości Kancelaria Prezydenta widzi przede wszystkim w  „sytuacji emerytów pracujących i opodatkowania świadczeń socjalnych". Tak przynajmniej deklarował przedstawiciel Kancelarii Premiera na antenie TVN24.

 

Przedstawiciele Kancelarii Premiera podkreślają jednak, że Andrzej Duda popiera ideę Polskiego Ładu. 

- Pan prezydent podpisywał ustawy z Polskiego Ładu, jeśli będą korekty, nowelizacje, to też będzie je podpisywał – zapowiedział Szrot.