Drogo, drogo w Zakopanem! Polewamy się szampanem!

Agnieszka

Newsy

18.01.2022 12:50

Drogo, drogo w Zakopanem! Polewamy się szampanem!

Sezon ferii zimowych 2022 już się rozpoczął. Oznacza to, że rodziny z dziećmi wyruszą spędzić kilka wolnych dni górskie tereny. W tym roku jednak dla wielu może się to okazać jednak niemożliwe. Powodem są ogromne ceny.

Zdjęcie Drogo, drogo w Zakopanem! Polewamy się szampanem! #1

Ferie 2022 z rekordowymi cenami

Ceny w popularnych na zimowe wypady miejscowościach w tym roku są jeszcze wyższe niż w poprzednim. Wynajem apartamenty lub hotelu, wyżywienie, stoki narciarskie, wypożyczalnie nart, atrakcje turystyczne - za wszystko trzeba zapłacić o wiele więcej.

Przykładem może być Szklarska Poręba, popularna na zimowe, rodzinne wyjazdy. “Fakt” przeliczył, że za wynajęcie apartamentu dla 3-4 osób trzeba zapłacić od 600 do 850 zł za noc.

W restauracji natomiast trzeba zapłacić aż 180 zł za obiad dla czteroosobowej rodziny, a z napojami - 210 zł. 

W Zakopanem jeszcze drożej

Na podium drożyzny jak co roku jest Zakopane. “Fakt” podaje, że za nocleg rodzice z dwójką dzieci zapłacą od 400 zł do 1400 zł za dobę.

Jeden dzień na nartach dla takiej rodziny to koszt kilkuset złotych. Natomiast wjazd i zjazd z Gubałówki to koszt 27 zł lub 21 zł (bilet ulgowy). 

Wpływ na taki przyrost cen ma przede wszystkim gigantyczna inflacja, podwyżka cen prądu, gazu, żywności, transportu i innych ważnych elementów, niezbędnych do prowadzenia działalności w miejscowości turystycznej.

Problemem jest także pandemia, która już trzeci rok z rzędu ogranicza możliwości przedsiębiorców. Nałożone na restauracje, kurorty i hotele limity gości sprawiają, że ich przychód jest ograniczony. 

Ferie 2022 - kiedy wypadają w poszczególnych częściach Polski?

1) 17 - 30 stycznia 2022 roku województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;

2) 24 stycznia - 6 lutego 2022 roku województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;

3) 31 stycznia - 13 lutego 2022 roku województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;

4) 14 – 27 lutego 2022 roku województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.