Podatek dla niezaszczepionych? Tak, w Quebec w Kanadzie!

Katarzyna

Newsy

13.01.2022 22:11

Podatek dla niezaszczepionych? Tak, w Quebec w Kanadzie!

Temat szczepień przeciw COVID-19 nadal wywołuje kontrowersje i zdania na ten temat, są podzielone. W Kanadzie stanie Quebec ma zostać wprowadzony podatek dla osób niezaszczepionych.

Zdjęcie Podatek dla niezaszczepionych? Tak, w Quebec w Kanadzie! #1

Szczepienie przeciw COVID-19

Różne państwa starają się różnie zachęcać swoich obywateli do szczepień. Niektóre kraje wprowadziły paszporty covidowe, których nieposiadanie ogranicza możliwości towarzyskie czy rozrywkowe. W Polsce np. zachęcano do szczepień poprzez loterię, w której były do wygrania nagrody rzeczowe, jak i materialne, jak i spoty reklamowe z udziałem gwiazd i celebrytów. W Niemczech np. brak szczepienia lub posiadania statusu ozdrowieńca uniemożliwia wejście do sklepu czy instytucji kultury.

Nacisk na niektóre grupy społeczne

Jak dotąd żaden kraj nie wprowadził obowiązkowych ogólnych szczepień, jednak w niektórych grupach społecznych jak np. lekarze, nauczyciele czy mundurowi naciski na zaszczepienie są bardzo duże. Największy krok, który jak dotąd zrobiono w sferze szczepień, zrobił właśnie stan Quebeu w Kanadzie, gdzie osoby niezaszczepione będą musiały zapłacić dodatkowy podatek.

Podatek dla niezaszczepionych 

Władze prowincji Quebec postanowiły wprowadzić podatek dla osób niezaszczepionych. Płacić miałyby go osoby, które nie chcą przyjąć szczepionki. Chodzi tu o obywateli, którzy nie mają medycznych przeciwwskazań do zaszczepienia się, a mimo to nie chcą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19. Według premiera tej prowincji w Quebec jest około 10% osób, które nie przyjęły żadnej dawki szczepionki. Poinformował on, że wysokość podatku zostanie podana w najbliższych tygodniach i nie będzie to niski podatek.

Zdjęcie Podatek dla niezaszczepionych? Tak, w Quebec w Kanadzie! #2

Nielogiczne argumenty 

Według lekarza Jean Bottari argument antyszczepionkowców, że aby w razie zachorowania na COVID-19 i przebywania w szpitalu, obciążyć ich pobytem i leczeniem w placówce, jest nielogiczny. Jak sam podaje, dzień pobytu w szpitalu w Quebec wynosi 1500 dolarów kanadyjskich, jeśli jednak chory trafi na oddział intensywnej terapii, to koszt ten wzrasta do 4000 dolarów kanadyjskich. Do tego należy również doliczyć koszt wynagrodzenia lekarzy, a więc nie są to małe kwoty.

Niekonwencjonalne metody

W stanie tym zastosowano również inne niekonwencjonalne rozwiązania. Jednym z nich było wprowadzenie godziny policyjnej w sylwestra między 22 a 5 rano, kiedy to osoba bez ważnego powodu, nie mogła opuścić miejsca zamieszkania. Od 18 stycznia natomiast osoba bez zaświadczenia o szczepieniu nie będzie mogła zrobić zakupów w sklepie z alkoholem czy marihuaną.

Apel o szczepienie się

Według danych ze strony COVID19tracker.ca w Kanadzie aż 88% społeczeństwa przyjęło pierwszą dawkę szczepionki, a aż 81,3% jest w pełni zaszczepionych. Kanadyjskie Stowarzyszenie Lekarzy również namawia do przyjmowania szczepionki, ponieważ dzięki temu większą ochronę przed zarażenie będzie miało społeczeństwo, a służba zdrowia zostanie odciążona. Jedna z przewodniczących stowarzyszenia podczas wywiadu dla kanadyjskiej telewizji przyznała, że państwo powinno wywierać większy nacisk na osoby niezaszczepione, nawet poprzez wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw koronawirusowi.