Wizyta u ginekologa u wielu kobiet może budzić zdenerwowanie i niepokój. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie! Dowiedz się, jak się do niej przygotować i o czym należy pamiętać przed odwiedzeniem lekarza.
Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?
Wizyta u ginekologa u wielu kobiet może budzić zdenerwowanie i niepokój. Wstydzą się i krępują badania ginekologicznego, dlatego rzadko odwiedzają gabinety specjalistów. Zupełnie niepotrzebnie!
Badaj się regularnie!
Regularne wizyty i badania ginekologiczne są bardzo ważne dla kobiet. Z kolei u lekarza są jedynie rutynową czynnością, nie wzbudzającą żadnych niezdrowych emocji. Dlatego nie unikaj wizyt u ginekologa!
Spójrz w kalendarz
Umawiając się na wizytę do ginekologa, miej na uwadze swój własny kalendarz cyklu miesięcznego. Najlepiej wybrać termin pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu, kilka dni od ostatniej miesiączki. W tym czasie warto wykonać wymaz z pochwy, cytologię oraz badanie piersi. W celu wykonania USG dopochwowego zaleca się wizytę pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu.
Zachowaj higienę
Przestrzegaj podstawowych zasad higieny osobistej – prysznic lub kąpiel raz lub dwa razy dziennie. Bezpośrednio przed wizytą u ginekologa nie trzeba się podmywać za pomocą intensywnych środków do higieny intymnej, ani wykonywać irygacji pochwy. To może wypłukać wydzielinę z pochwy i zaburzyć naturalną woń, która dla lekarza jest cennym źródłem informacji o stanie zdrowia pacjentki. Zbyt dokładne umycie okolic intymnych przed badaniem może spowodować zafałszowanie wyniku w przypadku infekcji.
Czy golić się przed wizytą?
Nie ma szczególnych zaleceń, co do depilacji miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa. Nie zmieniaj nic pod względem swoich codziennych przyzwyczajeń. Jeśli się nie golisz lub nie depilujesz, nie musisz tego robić przed wizytą u lekarza.
Wyjątek stanowi przygotowanie przed zabiegiem wykonywanym w okolicy sromu. Wtedy należy okolić intymne okolice, ponieważ ułatwia to wykonanie zabiegu oraz gojenie się rany.
Oddawanie moczu
Przed wejściem do gabinetu należy opróżnić pęcherz. Pacjentka odczuje mniejszy dyskomfort podczas badania na fotelu ginekologicznym.
Wstrzemięźliwość seksualna
Zaleca się także, aby przed badaniem ginekologicznym zachować wstrzemięźliwość seksualną w ciągu 48 godzin poprzedzających wizytę.
Jak się ubrać na wizytę u ginekologa?
Znana TikTokerka @secred.store radzi, jak ubrać się na wizytę u ginekologa, szczególnie jeśli się wstydzisz.
Najlepiej ubrać luźną spódnicę i bluzkę. Podczas badania spódnica ułatwi zadanie, ponieważ wystarczy ściągnąć bieliznę i podnieść ją do góry. Natomiast po badaniu na fotelu ginekologicznym wystarczy ją opuścić, żeby w pełni się zakryć.
Taki strój pozwala komfortowo i bez epatowania golizną przemieścić się z punktu, w którym kobieta się rozbiera, na fotel ginekologiczny i z powrotem.
Podciągnięta go góry luźna bluzka ułatwi badanie piersi.