Czy farmaceuta w aptece może wypisać receptę?

Patrycja
Zdrowie
09.01.2022 20:11
Czy farmaceuta w aptece może wypisać receptę?

Czy wiesz, że Twój farmaceuta może wystawić Ci receptę? Dowiedz się, w jakich sytuacjach może to zrobić, a kiedy odmówi.

Zdjęcie Czy farmaceuta w aptece może wypisać receptę? #1

Leki na receptę

Nie tylko lekarze są uprawnieni do wystawiania recepty. W pewnych sytuacjach może to zrobić pielęgniarka, a także farmaceuta.

Czym jest recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna to dokument, który jest wystawiany przez magistra farmacji w aptece. W niektórych sprecyzowanych prawnie sytuacjach farmaceuta ma prawo ją wystawić. Może to zrobić każdy magister farmacji, czyli absolwent jednolitych studiów magisterskich na kierunku farmacja, posiadający PWZ (prawo do wykonywania zawodu). 

Kiedy farmaceuta może wystawić receptę?

Recepta farmaceutyczna może być wystawiona w niektórych sprecyzowanych prawnie sytuacjach. Oznacza to, że farmaceuta może zrobić to jedynie w wyjątkowej sytuacji, ponieważ na recepcie musi być opisana przyczyna, dlaczego dany lek został wydany. Poza tym farmaceuta bierze pełną odpowiedzialność za ordynowane leki.

Farmaceuta może wystawić receptę w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Dotyczy to np. leków na astmę, cukrzycę czy nadciśnienie, gdy pominięcie dawki może mieć poważne konsekwencje.

Może zrobić to dla pacjentów, którzy potrzebują swoich leków stosowanych przewlekle, ale nie mogą skontaktować się z przychodnią lub lekarzem.

Może to zrobić także w przypadku wycofania leku, aby by zapewnić ciągłość terapii. Ma wtedy możliwość wystawienia recepty na inny lek zawierający tę samą substancję, który jest bezpieczny.

Recepta farmaceutyczna dla farmaceuty i jego rodziny

Od 1 kwietnia 2020 roku magister farmacji może wystawić receptę farmaceutyczną dla siebie lub członka swojej rodziny. Ma dostęp do platformy gabinet.gov, na której może wystawić e-receptę pro auctorepro familiae, zawsze gdy zajdzie taka potrzeba.

Zasady wystawiania recepty farmaceutycznej

  • Recepta farmaceutyczna zawiera przyczynę wydania, dane pacjenta oraz farmaceuty, który ją wystawia.
  • Wystawiana jest w wersji elektronicznej w systemie aptecznym.
  • Lek jest wydawany bezpośrednio w tej aptece, w której została wypisana recepta farmaceutyczna.
  • Farmaceuta wydaje produkt leczniczy dostępny na receptę w najmniejszym dostępnym opakowaniu.
  • Recepta realizowana jest z odpłatnością 100%.
  • Recepta może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii Rp. Jednak nie może być wystawiona na środki psychotropowe ani odurzające.
  • Po zrealizowaniu pozostaje w dokumentacji aptecznej i podlega ewidencjonowaniu. 

Zdjęcie Czy farmaceuta w aptece może wypisać receptę? #2

Czy farmaceuta może odmówić wystawienia recepty?

W prawie nie zostały określone konkretne przypadki, w których magister farmacji może wystawić receptę. Wszystko zatem zależy od jego decyzji.

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana jedynie w szczególnych sytuacjach. To prawo, a nie obowiązek farmaceuty. Ma on prawo odmówić wydania leku na receptę farmaceutyczną, jeśli ma jakieś wątpliwości co do nazwy leku, jego dawki oraz zasadności wystawienia takiej recepty.

Należy pamiętać, o tym, że to on bierze pełną odpowiedzialność za wydany preparat i poniesie konsekwencje, jeśli lek zaszkodzi pacjentowi.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną