Dlaczego robią nam się „śpiochy” w oczach? Czym są?

Patrycja
Zdrowie
05.01.2022 13:27
Dlaczego robią nam się „śpiochy” w oczach? Czym są?

Często tuż po przebudzeniu w oczach mamy „śpiochy”. Dowiedz się, czym one są i z jakiego powodu powstają.

Zdjęcie Dlaczego robią nam się „śpiochy” w oczach? Czym są? #1

Dlaczego robią nam się „śpiochy” w oczach? Znany TikToker wyjaśnia!

Każdego ranka w naszych oczach zalegają „śpiochy”. Każdy z nas na pewno miał z nimi do czynienia. Jednak nie każdy wie czym one są, jak powstają i jakie funkcje pełnią w naszym organizmie.

Znany TikToker @adam.mirek, który w komediowy sposób przemyca medyczną wiedzę, wyjaśnia czym są „śpiochy” w oczach i dlaczego powstają:

„Śpiochy” pełnią funkcję ochronną

Wyjaśnia, że nasze oczy wydzielają oleistą wydzielinę, która nawilża oko, zapobiega parowaniu łez i uszczelnia połączenia między dwiema powiekami, gdy się zamykają.

Wydzielina z oczu, którą nazywamy „śpiochami”, to niezbędny element kondycji zdrowych oczu. Jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu, który chroni oczy przed bakteriami.

Wydzielina powstaje na okrągło

Ta wydzielina powstaje nie tylko w nocy, ale przez cały dzień, ponieważ gruczoły łzowe pracują przez cały czas. Jednak w ciągu dnia jest niewidoczna, ponieważ stale mrugamy i na bieżąco się jej pozbywamy. Podczas czuwania nasze oczy oczyszczają się poprzez mruganie, a wszystkie powstałe nieczystości są sprowadzane do kanału nosowo-łzowego i odprowadzane.

Natomiast w nocy wydzielina jest wyrzucana poza oko, gdzie wysycha i osadza się w kącikach oczu i na rzęsach. Przez kontakt z kurzem, martwym naskórkiem, suchym powietrzem i ciepłem naszego ciała odparowuje, tworząc charakterystyczne „śpiochy”.

Poranna toaleta oczu jest ważna

Każdy dzień warto rozpoczynać od pozbycia się „śpiochów”. Najłatwiej zrobić to przy użyciu namoczonego wacika lub ręcznika do twarzy, albo przemycia oczu ciepłą wodą. To skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia.

Czy „śpiochy” w kącikach oczu są groźne?

Zatem „śpiochy” to nic innego jak zaschnięta wydzielina produkowana przez gruczoły łzowe. Jej wydzielanie nie jest groźne, to stan całkowicie naturalny i kontrolowany przez nasz organizm.

Jednak w wyniku pewnych chorób, w oku może zwiększać się ilość tej wydzieliny, co prowadzi do zwiększonej ilości „śpiochów”. Dzieje się tak zwłaszcza w czasie przeziębienia, sezonowej alergii, czy zapalenia spojówek.

Bywa i tak, że podczas snu w oczach może zgromadzić się tyle wydzieliny, że możemy mieć problem z ich otwarciem. Wtedy konieczna może być wizyta u okulisty!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną