Jak długo jest ważna e-recepta? Niektóre ważne są tylko 7 dni!

Patrycja

Zdrowie

21.12.2021 12:37

Jak długo jest ważna e-recepta? Niektóre ważne są tylko 7 dni!

E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności. Zwykle są ważne przez 30 dni, ale zdarza się, że czas ten ulega wydłużeniu lub skróceniu. Niektóre z nich są ważne 7, 120 lub nawet 365 dni. Dowiedz się, co wpływa na okres ważności recepty. Co zrobić, gdy recepta utraciła ważność?

Zdjęcie Jak długo jest ważna e-recepta? #1

Jak długo jest ważna e-recepta?

Okres ważności recepty to czas, w którym recepta ma zostać zrealizowana. E-recepta zazwyczaj jest ważna przez 30 dni, ale niektóre z nich są ważne 7, 120 lub nawet 365 dni.

W okres tych 30 dni wliczają się święta i dni wolne od pracy, a dzień wystawienia recepty lub dzień „realizacji od” traktowany jest jako dzień zerowy.

Co wpływa na okres ważności recepty?

Okres ważności recepty oznacza, że po tym terminie już jej nie zrealizujesz. Pamiętaj, gdy lekarz nie wpisał daty realizacji, to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia.

Leki możesz wykupić w późniejszym terminie tylko w jednym przypadku. Jeśli lekarz zaznaczy, że możesz zrealizować e-receptę od konkretnej daty. Jeśli zaznaczył późniejszą datę realizacji, to 30 dni ważności e-recepty, licz właśnie od tej daty.

E-recepty na niektóre leki mają określony termin ważności

Niektóre leki mają z góry określony termin ważności. Najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku, bo jedynie 7 dni. Z kolei na wykupienie preparatów immunologicznych, sporządzanych indywidualnie dla pacjenta masz aż 120 dni- są to np. szczepionki E-recepta może być także ważna przez 365 dni dla pacjentów przewlekle chorych.

E-recepta ważna przez 365 dni- o czym pamiętać?

E-receptę ważną przez 365 dni otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki.

Uwaga: choć taka recepta jest wystawiona na 365 dni, to lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji. Z tego powodu pierwsze opakowanie leku powinieneś wykupić, zanim minie 30 dni od daty jej wystawienia.

Jeśli kupisz lek po tym terminie, to farmaceuta wyda ci jego mniejszą ilość. Wyliczy to proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”. Natomiast jeśli wykupisz co najmniej jedno opakowanie leku z tej e-recepty przed upływem 30 dni, to nie utracisz części leków.

Pamiętaj także, że jednorazowo możesz wykupić zapas leku na 180 dni. Nie możesz wykupić leku na 365 dni. Jeśli taki lek kupujesz na raty, zwróć uwagę na to, że zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece, w której zakupiono pierwsze opakowanie.

Co zrobić, gdy recepta utraciła ważność?

Gdy twoja recepta utraciła ważność, a wciąż chcesz wykupić lek, masz dwa wyjścia. Możesz skontaktować się z lekarzem, który wystawił receptę i poprosić o naniesienie poprawki. Możesz także skontaktować się z lekarzem, który wystawi nową receptę na ten sam lek, nawet podczas teleporady.