Dzień 8 maja jest ważnym terminem dla pacjentów. Zmieniają się przepisy dotyczące wystawiania recept.
Realizacja e-recepty rocznej na nowych zasadach
Po 8 maja system informatyczny będzie odrzucał zapis e-recepty rocznej według dotychczasowego schematu dawkowania. Po wdrożeniu zmian, jednorazowo będzie można wykupić lek na 120 dni. Nie będzie możliwości wykupienia leków na cały rok. Kolejne opakowania na 120 dni będzie można kupić po 90 dniach od pierwszej realizacji.
Przypomnijmy, że dotychczas pacjenci mieli możliwość wykupowania leków na 180 dni. Po nowelizacji przepisów będzie można je wykupić jedynie na 120 dni (4 miesiące).
Celem nowych przepisów jest zapobieganie wyrzucaniu leków w przypadku częstych zmian w dawkowaniu leków. Zmiany mają także wyeliminować zjawisko wykupowania leków „na zapas”, przez co leki są niedostępne dla innych pacjentów w aptekach, czy hurtowniach. Ponadto nowe przepisy pozwolą uniknąć wysokich kosztów utylizacji.
Nowe przepisy zawarte są w nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych leków.
Nie zlikwidowano recept rocznych
Należy podkreślić, że recepty roczne nie zostały zlikwidowane. Lekarze mogą wypisywać recepty roczne ale pacjent nie może zrealizować jej w całości. Aby zrealizować receptę roczną konieczne będzie trzykrotne udanie się do apteki.
Po 8 maja niektóre recepty zostaną zablokowane
Przypomnijmy, że od marca farmaceuci mają do dyspozycji funkcje systemu, która wskazuje, ile dawek leku należy każdorazowo wydać pacjentowi w ramach rocznej e-recepty. Od 8 maja zmienia się sposób opisywania dawkowania preparatów. W związku z tym lekarze muszą dostosować oprogramowania w gabinecie do nowych regulacji. W przeciwnym razie po 8 maja można mieć problemy z otrzymaniem recepty rocznej. Po wyznaczonym terminie e-recepty roczne wystawione według dotychczasowego schematu dawkowania będą odrzucane przez system.
Możesz zamówić leki przez aplikację
Przypomnijmy, że w czerwcu 2023 roku Resort Zdrowia poinformował o możliwości zamówienia e-recepty na stale zażywany lek przez aplikację mojeIKP.
Chodzi o leki, na które lekarz wcześniej wystawił receptę.
Przypomnijmy, że dotychczas lekarz mógł wystawić e-receptę online na Internetowym Koncie Pacjenta.
Aby skorzystać z nowej usługi, należy wybrać przychodnię i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Można to zrobić na dwa sposoby:
-
Podczas wizyty w przychodni,
-
Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP).