E-recepta i e-zwolnienie lekarskie. Jak je otrzymać?

E-recepta i e-zwolnienie lekarskie. Jak je otrzymać?

Koronawirus sprawił, że na samym początku mocno ograniczyliśmy kontakty z drugim człowiekiem. Zaczęliśmy rzadziej chodzić do sklepu czy restauracji oraz odwiedzać znajomych. Ograniczone zostały również kontakty z lekarzami, ponieważ wiele przychodni "przestawiło się" na internetowe konsultacje lekarskie. Jak zdobyć e-receptę czy e-zwolnienie w czasie pandemii? Przeczytajcie poniższy artykuł i sprawdźcie jakie to proste!

Zdjęcie E-recepta i e-zwolnienie lekarskie. Jak je otrzymać? #1

Pomoc lekarska przez Internet

Przez koronawirusa wiele przychodni zostało zamkniętych i z lekarzem pierwszego kontaktu można się teraz skontaktować za pomocą Internetu lub telefonu. Wizyta online zastąpiła tą tradycyjną. Ma to na celu ograniczenie spotykania się wielu ludzi w jednym miejscu i rozprzestrzenianiu się wirusa w Wuhan.

Dzięki temu lekarz bez spotykania się z pacjentem może wypisać receptę czy tak zwane L4. Dlatego też, jeśli nie czujemy się dobrze i nasz stan zdrowia się pogarsza lub jeśli skończyły nam się leki, które musimy brać, to możemy skorzystać z telemedycyny.

Telemedycyna

Telemedycyna to sposób na konsultację z lekarzem bez konieczności udawania się do przychodni. Teleporada nie wymaga dojazdu do przychodni czy czekania w kolejce na swoją kolej. Możemy umówić się na dogodną dla nas godzinę i nie musimy się bać, że ktoś zajmie nasze miejsce. Nie ogranicza nas dojazd do danego lekarza, ponieważ wszystko odbywa się zdalnie i za pomocą Internetu.

Nie musimy siedzieć w zatłoczonej poczekalni, gdzie zazwyczaj znajdują się osoby z różnymi schorzeniami. Ograniczenie kontaktów z innymi osobami w dobie pandemii jest bardzo ważne. Wizyta jest podobna do tej stacjonarnej, ponieważ lekarz również nas widzi i po objawach może odpowiednio zdiagnozować chorobę.

Zdjęcie E-recepta i e-zwolnienie lekarskie. Jak je otrzymać? #2


Zwolnienie lekarskie przez internet

Podczas pandemii możliwość odbycia konsultacji online z lekarzem była bardzo ważna. Dzięki temu ludzie wiedzieli, że mogą się zgłosić do specjalisty, który przeprowadzając szczegółowy wywiad lekarski, jest w stanie nam pomóc i przepisać odpowiednie leki. Osoby, które czuły się źle, mogły poprosić lekarza o wystawienie zwolnienia lekarskiego, dzięki któremu nie musiały iść do pracy.

Teleporada jest nadal praktykowana ze względu na rozwój koronawirusa, który nadal zbiera śmiertelne żniwo. Jeśli lekarz podczas wizyty online uzna, że nasze pójście do pracy będzie zagrażać innym osobom, to wystawi nam L4. Wystarczy, że podamy mu swój numer PESEL, a zwolnienie lekarskie zostanie od razu przekazane naszemu pracodawcy. Nie musimy wychodzić wtedy w domu, co ograniczy kontakt z innymi osobami i pozwoli nam na kurowanie się w domowym zaciszu.

E-recepta w kilka minut

Dzięki wizycie online z lekarzem ma on również możliwość przedłużenia nam recepty na inne leki, które musimy brać nieprzerwanie. Taka metoda jest na pewno szybsza od tej tradycyjnej i nie wymaga obecności w przychodni. Wystarczy, że zapiszemy się do swojego lekarza na wizytę online lub do innego specjalisty.

Zapisując się jednak do „innego” lekarza, będziemy musieli opisać nasz proces leczenia oraz stosowane leki, aby lekarz mógł się zapoznać z naszą chorobą i przepisać kolejną porcję przyjmowanych leków. E-recepta w takim wypadku bardzo szybko trafia do pacjenta, ponieważ jest już na jego e-mailu lub w formie sms po 10 minutach. Taką elektroniczną receptę można „wybrać” w każdej aptece.
true

Polecane