Koronawirus u dzieci - jak przebiega choroba?

Katarzyna
Zdrowie
15.03.2020 20:10
Koronawirus u dzieci - jak przebiega choroba?

Zakażenie wirusem COVID-19 u dzieci przebiega w łagodnej formie. Nie ma też dużej ilości przypadków zakażenia u najmłodszych. W Polsce w dniu 11 marca 2020 roku odnotowano dopiero pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem u dziecka, które trafiło do cieszyńskiego szpitala.

Zdjęcie Koronawirus u dzieci - jak przebiega choroba? #1

Jeśli chodzi o zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to jest ono u dzieci rozpoznawalne bardzo rzadko. Sam przebieg choroby ma łagodny rozwój i nie przynosi mocniejszych objawów. Pierwsze dziecko, u którego wykryto zarażenie tym wirusem pochodzi z województwa śląskiego.



Statystyki z Chin

Między 6 grudniem 2019 roku a 8 lutym 2020 roku w Chinach koronawirusem zaraziło się tylko 9 niemowląt. Ich stan nie był na tyle ciężki aby musiały one przebywać na oddziale intensywnej terapii, a przebieg choroby był u nich łagodny. W tym przedziale czasowym w Chinach zachorowało około 60 tys. dorosłych osób, z czego 1300 osób zmarło. Jak wiadomo z wiekiem maleje nasza odporność, dlatego w grupie ryzyka znajdują się osoby starsze i to u nich przebieg choroby jest najcięższy. W obrębie podwyższonego ryzyka często pojawia się jednak informacja, że to osoby starsze oraz dzieci są najbardziej narażone. Jednak jak wiadomo ilość zakażonych dzieci jest bardzo niska. W związku z tym skąd płyną takie wnioski?

Zdjęcie Koronawirus u dzieci - jak przebiega choroba? #2

Jak koronawirus przebiega u dzieci?


Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. Marca Lipsitcha z Harvard School of Public Health, uważa, że przypadki zarażenia koronawirusem u dzieci przebiegają w tak łagodny sposób, że rodzice nie udają się z nimi do lekarza, a co za tym idzie wirus ten nie zostaje u nich rozpoznany. W związku z tym liczba przypadków zachorowań u dzieci jaka jest podawana może być bardzo zaniżona. Według ekspertów różnice w objawach jakie można zaobserwować u różnych grup wiekowych mają związek z innych chorobami układu oddechowego. Bardzo duża ilość dzieci jest hospitalizowana z powodu grypy, jednak umiera na nią bardzo mały i odsetek chorych. Gdy popatrzymy już na osoby starsze to w ich przypadku hospitalizacji potrzebuje od 50% do 70% osób w wieki 65+. Ilość zgonów u osób starszych w związku z zapaleniem płuc waha się już 70% do nawet 85 %.



Epidemie SARS

W latach 200-2003 mieliśmy do czynienia z epidemią wirusa SARS, gdzie WHO podaje, że podczas trwania tej epidemii zachorowało około 8 tys. ludzi, a zmarło około 800. Wśród dzieci pozytywny wynik testu uzyskało zaledwie 80 przypadków, a u 55 przypisano przypadek podejrzany. Z powodu zakażenia tym wirusem zmarł tylko 1% osób do 24 roku życia, gdzie ogólna liczba zgonów plasowała się na poziomie 9,6%.