Ubezpłodnienie- czy będzie legalne w Polsce?

Patrycja

Zdrowie

05.12.2021 19:54

Ubezpłodnienie- czy będzie legalne w Polsce?

Dobrowolne ubezpłodnienie jest dostępne w większości krajów, natomiast w Polsce jest uznawane za nielegalne. Posłowie Lewicy chcą, by zabieg wazektomii dla mężczyzn i podwiązania jajowodów dla kobiet został uznany za jedną z metod planowania rodziny i stał się legalny oraz dostępny dla wszystkich zainteresowanych w naszym kraju.

Zdjęcie Ubezpłodnienie- czy będzie legalne w Polsce? #1

Wazektomia i podwiązanie jajowodów

Odwracalna utrata płodności na drodze trwałej antykoncepcji to wazektomia u mężczyzn lub podwiązanie jajowodów u kobiet.

Wazektomia polega na podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzn, drogą ich przecięcia wraz z obszyciem, czy koagulacją końcówek. Zabieg ten uniemożliwia pojawienie się plemników w spermie, a jego skuteczność wynosi prawie 100%, bez negatywnego oddziaływania na erekcję czy ejakulację. 

Podwiązanie jajowodów u kobiet odbywa się metodą laparoskomi lub lapartomii. Jego celem jest zablokowanie drożności jajowodów, czyli powstrzymanie przemieszczania się komórki jajowej z jajników do macicy. W ten sposób uniemożliwia się plemnikom dostanie się do dojrzałej komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia.

Ubezpłodnienie a polskie prawo

Dobrowolne ubezpłodnienie jest dostępne w większości krajów. To metoda trwałej antykoncepcji dopuszczona przez Światową Organizację Zdrowia i dostępna zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednak te zabiegi w Polsce powszechnie są uznawane za nielegalne.

Ubezpłodnienie- czy będzie legalne w Polsce?

Posłowie Lewicy złożyli Sejmu projekt ustawy legalizującej dobrowolne ubezpłodnienie. Chcą, aby było legalne w przypadku przeprowadzenia zabiegu lekarskiego przez lekarza za świadomą zgodą pacjenta. Przekonują, że „Polki i Polacy często chcą z tej metody korzystać i domagają się możliwości skorzystania z tej metody planowania rodziny".

Do Sejmu trafił wniosek Lewicy

Posłanka Wanda Nowicka poinformowała w mediach społecznościowych: „Złożyłam dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy ostatecznie legitymizującej metodę antykoncepcji, traktowanej w Polsce jak nielegalną - świadomej rezygnacji z własnej płodności, czyli dobrowolnego ubezpłodnienia.”

Lewica przekonuje: czas na zmiany

Posłowie przekonują, że czas na zmiany! Argumentują: „sterylizacja antykoncepcyjna czyli dobrowolne ubezpłodnienie, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, jest jedną z metod planowania rodziny, akceptowaną przez Światową Organizację Zdrowia i powszechnie dostępną na świecie”.

Dlatego zaproponowany przez nich projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewiduje zmianę przepisu na nowy: "Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli pozbawienie płodności jest następstwem zabiegu lekarskiego za świadomą zgodą pacjenta."