Sanepid przypomina księżom o przestrzeganiu obostrzeń w kościołach.

Patrycja

Zdrowie

28.11.2021 23:23

Sanepid przypomina księżom o przestrzeganiu obostrzeń w kościołach.

Sanepid w Radomiu przypomina księżom o przestrzeganiu zasad sanitarnych i obostrzeń świątyniach. Chodzi m. in. o noszenie maseczek podczas kontaktu z wiernymi i dezynfekcję rąk przed udzielaniem komunii świętej.

Zdjęcie Sanepid przypomina księżom o przestrzeganiu obostrzeń w kościołach #1

Apel Sanepidu w Radomiu do księży

Radomski sanepid apeluje, że w kościołach tak samo, jak w innych miejscach powinny być przestrzegane zasady sanitarne i obostrzenia związane z COVID-19.

W związku z szalejącą pandemią koronawirusa, sanepid przypomina księżom o zasadach bezpieczeństwa. Między innymi o tym, że powinni dezynfekować ręce przed udzielaniem komunii świętej! Konieczne jest zasłanianie nosa i ust za pomocą maseczek ochronnych. Nie są dozwolone chusty, przyłbice czy szalki, które nie spełniają swojej funkcji.

Oprócz tego, informacja o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach powinna być widoczna i wywieszona na drzwiach kościoła, sal parafialnych i kancelarii.

W kościele powinny obowiązywać zasady sanitarne

Doktor Lucyna Wiśniewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu zwróciła uwagę na zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kościołach. Powiedziała, że bardzo ważne jest ich przestrzeganie.

„Chodzi o dezynfekcję rąk przed i po Komunii, zasłanianie ust maseczką podczas kontaktu z wiernymi w kancelarii parafialnej i zakrystii oraz podczas udzielania Komunii świętej".

Zdjęcie Sanepid przypomina księżom o przestrzeganiu obostrzeń w kościołach #2

Sanepid przypomina o szczepieniach

Lucyna Wiśniewska przypomina o konieczności zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Uważa, że "szczepienia to najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom zakaźnym. Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło uchronić się przed zachorowaniem na Covid-19".

Szczepienia przeciwko COVID-19

Szczepionki na koronawirusa są chronią przed zakażeniem, objawami COVID-19, ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją, a nawet śmiercią. Są bezpieczne i skuteczne, a szczepiąc się, zyskujemy wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych. Dodatkowo im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, która umożliwi wygaszenie pandemii.

Jak wygląda poziom zaszczepienia w naszym kraju?

W Polsce przeciwko COVID-19 do tej pory zużyto ponad 41,5 miliona pojedynczych dawek szczepionki, zaś pełną dawkę preparatu przyjęło 20,4 miliona z nich. Oznacza to, że 53,8 % populacji jest już po pełnym szczepieniu.