Projekt autorstwa Trzeciej Drogi trafił do Sejmu. Dotyczy on bezpłatnej antykoncepcji w Polsce.
Dostęp do bezpłatnej antykoncepcji
Politycy Trzeciej Drogi uważają, że łatwy dostęp do antykoncepcji powinien być traktowany jako prawo do ochrony zdrowia i poszanowanie dla praw reprodukcyjnych kobiet. W związku z tym powstał poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej dotyczący antykoncepcji. Zakłada on:
-
Bezpłatny dostęp do antykoncepcji dla kobiet do 25. roku życia,
-
Możliwość korzystania z refundowanej antykoncepcji w szerszym zakresie dla kobiet powyżej 25. roku życia.
Refundacja mają zostać objęte:
-
leki antykoncepcyjne kolejnej e-generacji
-
środki antykoncepcyjne takie jak minipigułki, wkładki, plastry.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że powinny być przypisywane do profilu bezpieczeństwa danej metody i oczekiwań ze strony pacjentki. Wynika to rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Priorytetem jest powszechna dostępność o różnorodność leków stosowanych w antykoncepcji.
W projekcie podkreślono, że refundacja mechanicznych i hormonalnych środków antykoncepcyjnych pozwoli na lepsze zabezpieczenie potrzeb kobiet.
Darmowa antykoncepcja poprzedzona badaniami
Politycy poinformowali, że wystawienie recepty na środek antykoncepcyjny ma być poprzedzone badaniem ginekologicznym, cytologicznym oraz badaniem piersi. Będzie to warunek do otrzymania bezpłatnej antykoncepcji.
Projekt zakłada, że refundacja będzie bazować na budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia. Roczny koszt nowych przepisów ma wynieść około 500 mln złotych.
Pigułka „dzień po” bez recepty
Przypomnijmy, że sejm zdecydował o zniesieniu obowiązku posiadania recepty na pigułkę „dzień po” dla osób powyżej 15 roku życia.
W głosowaniu udział wzięło 421 posłów, przy czym większość (224 głosy) opowiedziała się za nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne.
Jak działa pigułka "dzień po"?
Tabletka "dzień po" to środek antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub w przypadku, gdy użyta metoda antykoncepcji zawiodła (na przykład pęknięcie prezerwatywy). Głównym celem tabletka jest zapobieganie ciąży. Działa ona dzięki zawartości specjalnych substancji chemicznych, które mogą na różne sposoby zapobiegać zapłodnieniu lub implantacji.
Mechanizmy działania tabletki "dzień po" obejmują:
-
Opóźnienie lub zahamowanie owulacji: Substancje aktywne w tabletce mogą opóźnić wydostanie się jajeczka z jajnika, co zmniejsza prawdopodobieństwo spotkania z plemnikiem i zapłodnienia. Jeśli owulacja już nastąpiła, tabletki mogą być mniej skuteczne.
-
Zmiana śluzu szyjkowego: Utrudnia to plemnikom dotarcie do jajeczka, co zmniejsza szansę na zapłodnienie.
-
Zmiana błony śluzowej macicy: Może to utrudnić lub uniemożliwić zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy, choć ten mechanizm jest mniej istotny dla działania większości współczesnych tabletek "dzień po".