Co powinna zmienić w swoim życiu kobieta w ciąży?

Patrycja

Dieta i żywienie

28.11.2021 22:26

Co powinna zmienić w swoim życiu kobieta w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Podczas tych dziewięciu miesięcy wszystko wywraca się do góry nogami! Sprawdź, co w swoim życiu powinna zmienić kobieta w ciąży.

Zdjęcie Co powinna zmienić w swoim życiu kobieta w ciąży? #1

Wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety

Ciąża to wyjątkowy czas, kiedy kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i rozwijające się w niej nowe życie. Z tego powodu musi wprowadzić w swoim życiu kilka istotnych zmian! Część z nich jest oczywista, a część może zaskoczyć.

Co powinna zmienić w swoim życiu kobieta w ciąży?

Skończ z używkami

Już od samego początku kobieta powinna zrezygnować z używek: palenia papierosów i picia alkoholu.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży! Choć u każdej kobiety alkohol będzie inaczej wpływał na rozwój płodu, to jego picie jest najniebezpieczniejsze w pierwszym trymestrze. Jest to okres organogenezy, czyli czas kiedy powstają wszystkie narządy dziecka.

Również picie alkoholu w drugim i trzecim trymestrze będzie miało niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Dziecko może urodzić się z niską wagą urodzeniową i wieloma problemami neurologicznymi. Największym zagrożeniem jest FAS, zespół alkoholowy płodu, czyli stan występujący u dziecka w wyniku narażenia na alkohol spożywany przez matkę w czasie ciąży.

Palenie papierosów w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, powstania wad wrodzonych, a także porodu przedwczesnego i związanych z nim powikłań wcześniactwa. Jeśli jesteś w ciąży powinnaś bezwzględnie rzucić palenie!

Zdjęcie Co powinna zmienić w swoim życiu kobieta w ciąży? #2

Zdrowo się odżywiaj

Wbrew powszechnemu przekonaniu kobieta w ciąży wcale nie powinna „jeść za dwoje”, ale dla dwojga! Zapotrzebowanie energetyczne wzrasta w II i III trymestrze ciąży, zazwyczaj o 20%. Oznacza to, że większość ciężarnych kobiet potrzebuje zaledwie około 300 dodatkowych kalorii dziennie.

Przyszła mama powinna włączyć do swojej codziennej diety świeże owoce i warzywa, nabiał, jajka, chude mięso i ryby. Powinna odpowiednio się nawadniać i pić co najmniej 2-3 litry wody dziennie.

W czasie ciąży należy zrezygnować ze spożywania niepasteryzowanego mleka i wytwarzanych z niego serów oraz surowego mięsa i ryb, jaj i niemytych owoców i warzyw.

Nie przeciążaj się, ale pozostań aktywna

Kobieta w ciąży nie powinna się przeciążać i wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego. Jednak bardzo ważne jest to, aby pozostać aktywną. Najbardziej zalecane w ciąży są spacery, joga, pilates, pływanie. Jeśli kobieta czuje się na siłach, to powinna dalej wykonywać taką ilość sportu jak przed ciążą. Wyjątkiem są sporty urazowo-kontaktowe, np. sporty walki, narciarstwo, łyżwiarstwo, jazda konna, koszykówka, siatkówka, piłka nożna.