Jak odżywiać się na początku ciąży?

Patrycja
Dieta i żywienie
15.12.2020 15:15
Jak odżywiać się na początku ciąży?

Dieta przyszłej mamy jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka i dobrego samopoczucia w czasie ciąży. W tym szczególnym okresie należy zwracać uwagę na to, co i w jakich ilościach jemy. Dowiedz się, jak odżywiać się na początku ciąży. Co powinnaś włączyć do swojej diety w pierwszym trymestrze.

Znaczenie diety w ciąży

Właściwy sposób odżywiania i dobór odpowiednich składników, jest szczególnie ważne w diecie przyszłej mamy. Dobrana, zbilansowana dieta, bogata w witaminy, minerały i substancje odżywcze ma ogromne znaczenie w czasie ciąży. Dowiedz się, jakie produkty powinnaś włączyć do swojej diety na początku ciąży.

Zdjęcie Jak odżywiać się na początku ciąży? #1

Te produkty włącz do swojej diety na początku ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży kształtują się wszystkie układy i narządy wewnętrzne dziecka. Prawidłowa organogeneza w dużym stopniu zależy od tego jaki tryb życia prowadzimy, m. in od tego jak się odżywiamy. Te produkty włącz do swojej diety na początku ciąży.

Pij wodę

Już od pierwszego trymestru ciąży, zaleca się aby przyszła mama piła co najmniej 3 litry wody dziennie. Woda jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka i utrzymania wód płodowych na odpowiednim poziomie. Regularne nawadnianie zapobiega odwodnieniu się, wzdęciom i zmniejsza mdłości u ciężarnych. Sięgaj po wodę mineralną, źródlaną, naturalne soki owocowe lub herbaty ziołowe.

Zdjęcie Jak odżywiać się na początku ciąży? #2

Ryby

Ryby są cennym źródłem kwasów z grupy omega-3 i omega-6, białka, wapnia, żelaza, potasu i fosforu oraz witamin B, D i E. Zawarte w nich substancje korzystnie wpływają na rozwój płodu. Wybieraj ryby morskie, takie jak łosoś, dorsz, szproty, sardynki i śledzie oraz owoce morza, np. krewetki.

Zielone warzywa

Zielone warzywa, takie jak szpinak, jarmuż, brokuły, szparagi są źródłem wielu składników mineralnych i witamin. Dostarczają kwasu foliowego, żelaza, magnezu i witamin B6, A, E, czyli składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Warto jeść je regularnie i włączyć do codziennej diety w postaci zdrowych, zielonych koktajli lub świeżych sałatek.

Zdjęcie Jak odżywiać się na początku ciąży? #3

Jajka i nabiał

Na początku ciąży nie powinnaś zapominać o jedzeniu jajek i spożywaniu nabiału. Jajka są pełne składników odżywczych, białka, wapnia, selenu i witamin A,D,E,K oraz witamin z grupy B. Uważaj na surowe jajka, ponieważ możesz zakazić się salmonellą. Sięgaj po mleko, jogurt, kefir czy żółty ser, które dostarczą Ci wapnia i witamin A oraz D. W ciąży zrezygnuj z picia surowego, a także niepasteryzowanego mleka i wytwarzanych z niego serów (sery pleśniowe, oscypki, feta i camembert). Ich spożywanie niesie za sobą ryzyko listeriozy, choroby szczególnie niebezpiecznej dla kobiet w ciąży.

Zdjęcie Jak odżywiać się na początku ciąży? #4
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną