Które soki są zdrowe, a które nie koniecznie? Sprawdzamy i odpowiadamy!

Katarzyna
Kulinaria
03.11.2021 20:11
Które soki są zdrowe, a które nie koniecznie? Sprawdzamy i odpowiadamy!

Soki z owoców są pyszne i potrafią zaspokoić pragnienie. Czy są jednak zdrowe? Sprawdzamy!

Zdjęcie Soki. Które są zdrowe, a które nie koniecznie? Sprawdzamy i odpowiadamy! #1

Soki z owoców 

Wiele osób uważa, że soki są zdrowe i nie myli się w tej kwestii. Pod lukę należy jednak wziąć, z czego jest zrobiony dany sok, ponieważ może on wcale nie różnić się pod względem zawartych witamin od tego ze sklepowej półki. Sprawdź, jakie soki warto pić, a których lepiej unikać.

Składniki odżywcze 

Najwięcej składników odżywczych mają soki zrobione z warzyw. Mają one bowiem bardzo dobry wpływ na twój organizm. Sok z pomidorów zapobiega nowotworowi prostaty, sok z buraka natomiast obniża ciśnienie krwi. Warzywa nie mają w sobie tyle cukru, co owoce, a więc są zdrowsze. Mają jednak więcej soli, a więc warzywa do soków również należy dobierać roztropnie.

Napoje z owoców

W sklepie możesz dziś znaleźć całe półki, z owocowymi napojami. Przed ich zakupem lepiej przeczytaj ich skład, ponieważ większość to tylko woda i syrop fruktozowy, który ani nie jest zdrowy, ani nie dostarcza potrzebnych witamin. Co więcej, takie napoje się wysokokaloryczne, a więc ich częste spożywanie może doprowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych.

Zdjęcie Soki. Które są zdrowe, a które nie koniecznie? Sprawdzamy i odpowiadamy! #2

Sam sok

Prawdziwy sok owocowy, to świetna bomba witaminowa. Wyciskany sok z owoców zawiera w sobie antyoksydanty, które przeciwdziałają różnym chorobom. Nie są to soki przetworzone, a więc świetnie wpływają na organizm. Niestety takie soki z owoców mają sporo cukru i kalorii. Co ciekawe szklanka soku z jabłek, ma tyle kalorii co kilka kostek czekolady. Lekarze zalecają więc, aby pić tylko jedną szklankę soku dziennie.

Sok z granatu

Sokiem, który jest najzdrowszy i z największą ilością witamin jest sok z granatu. Owoc granatu jest jednak kaloryczny, ponieważ zawiera w sobie spore ilości cukru. Jest to jednak bardzo dobre źródło antyoksydantów, które chronią twój organizm przed rakiem czy innymi chorobami nowotworowymi.

Sok żurawinowy

Sok z żurawiny jest również bardzo zdrowy, ponieważ ma w sobie wiele witaminy C. Jest ona bowiem potrzebna do prawidłowego działania systemu odpornościowego. Żurawina to również owoc, który zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób pęcherza moczowego.

Zdjęcie Soki. Które są zdrowe, a które nie koniecznie? Sprawdzamy i odpowiadamy! #3

Sok z pomarańczy

Najbardziej znany jest oczywiście sok z pomarańczy, który również jest świetnym źródłem witaminy C oraz wapnia i witaminy D, które pozytywnie wpływają na kości i je wzmacniają. W przeciwieństwie do soku z winogron i jagód sok z pomarańczy jest mniej kaloryczny, ale ma w swoim składzie mniej antyoksydantów.

Sok wiśniowy

Sok wiśniowy to bardzo dobre źródło antyoksydantów, ale również ma właściwości przeciwzapalne. Sok z wiśni powinny pić osoby uprawiające sporty, ponieważ wypicie go przed i po aktywności fizycznej zmniejsza wystąpienie zakwasów.

Owoce zamiast soku

Zamiast wyciskać soki z owoców, możesz również zjadać całe owoce. Ich miąższ posiada bowiem błonnik i inne wartości odżywcze, z których nie korzystasz, wyciskając z owoców tylko sok. Co więcej, zjedzenie owocu, a nie tylko wpicie jego soku sprawi, że będziesz bardziej najedzona i syta.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną