Jakich produktów nie należy jeść po 50-tce? Odpowiadamy!

Katarzyna
Dieta i żywienie
20.10.2021 17:19
Jakich produktów nie należy jeść po 50-tce? Odpowiadamy!

Osoby po 50. roku życia powinny wykluczyć niektóre produkty ze swojej diety. Sprawdź, o jakich produktach mowa!

Zdjęcie Jakich produktów nie należy jeść po 50-tce? Odpowiadamy! #1

Pół wieku 

Wiek 50 lat to magiczna liczba, ponieważ można wtedy powiedzieć, że dana osoba przeżyła pół wieku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był to nie lada wyczyn, dziś jednak średnia wieku dla kobiet wynosi 80 lat a dla mężczyzn 72 lata. Pomimo że dzisiejsi 50-latkowie to osoby aktywne i pełne energii to jednak w tym wieku należy już rezygnować z niektórych produktów.

Aktywność i energia 

Pomimo pogody ducha i energii osoby po 50-tce często zmagają się z różnymi chorobami przewlekłymi, tj. cukrzyca czy nadciśnienie. Warto w tym wieku pochylić się nad swoją dietą i wprowadzić w niej małe zmiany, które przyniosą pozytywne skutki dla zdrowia. Co należy wykluczyć lub ograniczyć w diecie po 50-tce? Odpowiadamy!

Wędliny i czerwone mięso

Czerwone mięso nie jest wskazane dla osób po 50 roku życia. Zwiększa ono bowiem ryzyko zachorowania na nowotwory oraz raka jelita grubego. Przed zakupem wędlin warto poznać ich skład i sprawdzić, czy nie zawierają konserwantów lub polepszaczy smaku, które źle wpływają na organizm.

Sól

Jednym z produktów, których nie należy spożywać w nadmiarze po 50 roku życia, jest sól. Zbyt dużej jej spożywanie może doprowadzić do problemów z ciśnieniem lub nasilić już te istniejące. Zbyt wysokie ciśnienie wpływa negatywnie na pracę serca, mózgu oraz nerek. Co więcej, nadciśnienie nieleczone może być skutkiem zawału lub udaru. Sól jest też produktem, który zatrzymuje wodę w organizmie, co doprowadza do wystąpienia obrzęków i opuchnięć. Te słona przyprawa występuje m.in. w sokach warzywnych, pieczywie, wędlinach czy serze.

Cukier

Wraz z upływem lat powinno się również ograniczyć spożywanie cukru, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do nadwagi, otyłości oraz cukrzycy. Zbyt duża ilość cukru we krwi sprawia, że trzustka jest zbyt obciążona, przez co nieefektywnie pracuje. Cukier można dziś znaleźć w wielu produktach, dlatego warto czytać etykiety oraz ograniczyć spożywanie słodkich produktów. Składnik ten może występować pod nazwą fruktoza, glukoza, syrop glukozowo-fruktozowy oraz dekstroza.

Zdjęcie Jakich produktów nie należy jeść po 50-tce? Odpowiadamy! #2

Produkty bogate w omega-6

Kwasy omega 6 są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak należy je przyjmować wraz z kwasami omega 3. W tym wypadku stosunek powinien wynosić 5:1, czyli 5 porcji kwasu omega 6 do 1 porcji kwasu omega 3. W naszej diecie stosunek ten często wynosi 50:1. Zbyt duża ilość kwasów omega 6 może doprowadzić do stanów zapalnych stawów oraz artretyzmu. Kwasy omega-6 znajdują się zazwyczaj w bekonie, margarynie i smażonych daniach.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną