Czy dziecku powinno się mierzyć ciśnienie? Od jakiego wieku?

Patrycja

Zdrowie

Nov. 12, 2021, 3:49 p.m.

Czy dziecku powinno się mierzyć ciśnienie? Od jakiego wieku?

Sprawdź, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie u dzieci. Dlaczego warto mierzyć ciśnienie u swojej pociechy? Od jakiego wieku i w jaki sposób to robić?

Zdjęcie Czy dziecku powinno się mierzyć ciśnienie? Od jakiego wieku? #1

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie u dziecka?

Ciśnienie warto mierzyć nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Regularne sprawdzanie ciśnienia krwi jest bardzo ważne, ponieważ jego zbyt wysoki poziom może sugerować istnienie chorób serca i układu sercowo-naczyniowego. Tylko prawidłowo wykonany i zinterpretowany pomiar może być podstawą rozpoznania nadciśnienia tętniczego.

Od jakiego wieku powinno mierzyć się ciśnienie u dziecka?

Według lekarzy u dzieci powyżej 3. roku życia ciśnienie powinno być mierzone co najmniej raz w roku. Natomiast u dzieci młodszych, poniżej 3. roku życia istnieją wskazania do dokonania pomiaru. Są to:

  • obciążony wywiad okołoporodowy (wcześniactwo, urodzenie się z niską masą urodzeniową)
  • wady serca
  • częste infekcje układu moczowego lub wady układu moczowego,
  • inne schorzenia, które mogą być związane ze zbyt wysokim ciśnieniem

Pomiar ciśnienia krwi u pediatry

O zmierzenie ciśnienia u dziecka zawsze możesz poprosić na wizycie kontrolnej u pediatry. Pomiar ciśnienia powinien być częścią badania przedmiotowego u wszystkich dzieci powyżej 3 roku życia.

Choć pomiaru ciśnienia dokonuje się zwykle na prawym ramieniu, to podczas pierwszej wizyty należy dokonać pomiaru na 4 kończynach. To pomoże lekarzowi wykryć wszelkie anomalie i nieprawidłowości.

Zdjęcie Czy dziecku powinno się mierzyć ciśnienie? Od jakiego wieku? #2

Jak mierzyć ciśnienie u dziecka?

Pomiaru możesz także dokonać samodzielnie w domu. Dowiedz się jak to zrobić!

Pomiaru u noworodków i niemowląt należy dokonywać w pozycji leżącej, a u starszych dzieci w pozycji siedzącej. Kolejne pomiary zawsze trzeba wykonywać w tej samej pozycji ciała.

Ciśnienie należy mierzyć podczas spoczynku u dziecka wyciszonego. Najlepiej robić to rano po dobrze przespanej nocy lub w ciągu dnia po drzemce.

Starsze dziecko posadź dziecko na krześle i poczekaj 5-10 minut, aż jego oddech się uspokoi.

Podeprzyj prawe ramię dziecka na stole i załóż mankiet tak, aby znajdował się na wysokości serca. Jego dolna krawędź powinna znajdować się 2-3 cm ponad linią zgięcia łokciowego. Połowa szerokości mankietu powinna znajdować się w połowie długości ramienia.

Użyj aparatu do mierzenia ciśnienia z mankietami zakładanymi na ramię. Dobierz rozmiar mankietu do wielkości ramienia dziecka. Za duży lub za mały mankiet może fałszować wynik.

Prawidłowy dobór mankietu:

  • dla noworodka: szerokość 4 cm, długość 8 cm;
  • dla niemowlaka: szerokość 6 cm, długość 12 cm;
  • dla starszego dziecka: szerokość 9 cm, długość 18 cm;

Przeprowadź trzy pomiary, w odstępach 3-minutowych. Ostateczny wynik stanowi średnią arytmetyczną z pomiaru 2 i 3.

Jakie ciśnienie u dziecka jest prawidłowe?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze u dziecka zależy od kilku czynników: płci dziecka, jak i od jego wzrostu oraz wieku. Wartość mierzona jest w siatce centylowej.

  1. Prawidłowe ciśnienie tętnicze to wartości przypadające poniżej 90. centyla.
  2. Ciśnienie wysokie prawidłowe, nazywane granicznym to wartości, które przypadają na 90-95. centyl. Ten stan wymaga rutynowej kontroli ciśnienia,.
  3. Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest gdy wartości przekraczają 95. centyl. Może być ono stwierdzone, gdy tylko jedna z wartości ciśnienia przypada na powyżej 95. centyl (ciśnienie skurczowe lub ciśnienie rozkurczowe).

Zdjęcie Czy dziecku powinno się mierzyć ciśnienie? Od jakiego wieku? #3

O tym pamiętaj!

Pamiętaj, jednokrotne stwierdzenie za wysokiego ciśnienia u dziecka nie oznacza nadciśnienia. Ale świadczą o tym już trzy niezależne pomiary.

Jeśli masz wątpliwości co do przeprowadzenia pomiaru lub interpretacji wyniku, skonsultuj się z pediatrą!