Mroczki przed oczami- skąd się bierze to zjawisko?

Patrycja
Zdrowie
24.08.2021 17:59
Mroczki przed oczami- skąd się bierze to zjawisko?

Rozmazane szare lub czarne plamki, przypominające latające muszki to tak zwane mroczki przed oczami. Dowiedz się, skąd się bierze to zjawisko i kiedy może być powodem do niepokoju.

Zdjęcie Mroczki przed oczami- skąd się bierze to zjawisko? #1

Czym są mroczki przed oczami?

Zwykle mroczki pojawiają się przed oczami wtedy, gdy patrzymy na jasne lub jednolite tło (na przykład na białą ścianę, kartkę papieru czy niebo). To rozmazane szare lub czarne plamki, przypominające latające muszki, kłaczki lub pręciki, które występują pojedynczo lub w grupach i m

Jakie są przyczyny występowania mroczków przed oczami?

Mroczki przed oczami mogą pojawiać się u każdego, a szczególnie często występują u osób między 50. a 75. rokiem życia. Zwłaszcza, jeśli przeszły operację zaćmy lub cierpią na krótkowzroczność.

Związane jest to z kurczeniem się i rozpadem ciała szklistego w oku i pojawiającymi się w nim mętami. Odłamki pływające w cieczy ograniczają ilość światła docierającego do siatkówki, co powoduje wrażenie mroczków przed oczami. Ten stan jest naturalny i nie powinien stanowić powodu do niepokoju.

Mroczki mogą także pojawiać się, gdy zbyt gwałtownie wstajemy z łóżka lub po kilku godzinach siedzenia, czy bezruchu zmieniamy pozycję. Są wynikiem nagłego spadku ciśnienia.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Występowanie mroczków czasem może świadczyć o poważnym stanie chorobowym i wymagać interwencji lekarza. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak swędzenie oka, ból pod powieką, spadek ostrości widzenia, ból i zawroty głowy, ból karku. Poznaj inne przyczyny mroczków przed oczami.

Choroby siatkówki

  • Odklejenie lub rozerwanie siatkówki- mroczkom towarzyszy pogorszenie widzenia przy gwałtownym schyleniu się czy dźwiganiu.
  • Stan zapalny siatkówki- mroczkom towarzyszy stopniowe pogorszenie ostrości widzenia.

Choroby ciała szklistego

  • Odklejenie ciała szklistego- mroczkom mogą towarzyszyć błyski w oku.
  • Zapalenie współczulne oka- mroczkom towarzyszy zamazane widzenie, utrata akomodacji oka, ból oka i światłowstręt.
  • Wylew krwi do komory ciała szklistego- czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych z powodu urazu głowy albo nadmiernego nacisku na gałkę oczną.

Nadciśnienie oczne

Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (powyżej 21 mm Hg), mroczkom nie towarzyszą inne objawy.

Retinopatia cukrzycowa

Mroczkom towarzyszy obniżenie ostrości wzroku

Guz wewnątrzgałkowy

Mroczkom towarzyszą utrata ostrości wzorku, ból oka, zdarza się zmiana koloru tęczówki i pojawienie się na niej plamek.

Migrena

Podczas aury migrenowej pojawiają się błyski i zygzaki przed oczami, ubytki w polu widzenia, po godzinie od ich wystąpienia nadchodzi silny ból głowy

Anemia

Mroczkom towarzyszą typowe objawy niedokrwistości: duszności, kołatanie serca, senność, szum w uszach, blada cera, brak apetytu.

Obecność ciał obcych w oku

Obecność piasku, paprochów, niewielkich owadów, np. muszek owocówek. Wtedy mroczkom towarzyszy ból oka, swędzenie, łzawienie.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną