Zdrowie

Ile cukru mają popularne napoje? + Oblicz, ile cukru potrzebujesz, a ile spożywasz

Agnieszka

Feb. 21, 2019, 12:42 p.m.

Ile cukru mają popularne napoje? + Oblicz, ile cukru potrzebujesz, a ile spożywasz

O tym, że w kolorowych napojach znajduje się duża ilość cukru, wie każdy. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę ze skali tego problemu. Jest to kontrowersyjna sprawa, szczególnie ze względu na fakt, że większość tych napojów dedykowane jest głównie dzieciom.

View this post on Instagram

For the visual learners!

A post shared by Jessica|27|Toronto (@vitawellness_) on

Ile cukru znajduje się w napojach?

Soki typu Kubuś 300 ml – 7 łyżeczek

Owocowe herbaty (ice tea, nestea) 500 ml – 5 łyżeczek

Coca-cola 500 ml – 10 łyżeczek

Woda smakowa 500 ml – 6 łyżeczek

Soki owocowe (np. pomarańczowy) 300 ml – 6 łyżeczek

Jak widać, wystarczy wypić małą coca-colę i niepozorną wodę smakową, aby przyjąć aż 16 łyżeczek białego, bezwartościowego i szkodliwego cukru z samych płynów!

A ile cukru w ogóle powinniśmy spożywać dziennie?

Światowa Organizacja Zdrowia obliczyła i przygotowała wytyczne dotyczące maksymalnej ilości cukru jaką powinniśmy przyjmować każdego dnia. Mowa tutaj nie o cukrach zawartych w owocach, czy innych produktach (np., makarony, pieczywo), ale o dodatkowym cukrze białym, który sami sobie dosypujemy, czyli o słodyczach, napojach, sokach, czy zwykłym białym cukrze dodawanym do kawy i herbaty. Wszystko zależy jednak od ilości kalorii, jakie powinniśmy przyjmować w ogóle w ciągu doby. Warto więc samodzielnie obliczyć własne zapotrzebowanie na cukier. Jak to zrobić?

Zdjęcie Ile cukru mają popularne napoje? + Oblicz, ile cukru potrzebujesz, a ile spożywasz #1

Dawka cukru, której nie należy przekraczać wynosi 10% zapotrzebowania kalorycznego. Jest to absolutny maksimum cukru.

Idealna dawka natomiast wynosi mniej niż 5% zapotrzebowania kalorycznego. I tej właśnie reguły powinniśmy się trzymać.

Załóżmy, że przeciętna dorosła osoba potrzebuje 2000 kalorii dziennie. Maksymalnie 10% z tej liczby może stanowić biały cukier. Jest to mniej więcej 10 łyżeczek (200 kcal). Oznacza to, że wypicie dwóch dowolnych napojów z listy powyżej dostarcza nam zdecydowanie za dużo cukru. A warto pamiętać, że przez resztę dnia zjemy go o wiele więcej.

Jeśli z puli 2000 kalorii 5% będzie stanowił dodany cukier, okaże się, że dostarczymy organizmowi tylko 5 dodatkowych łyżeczek cukru.


Warto też pamiętać, że ten dodatkowy cukier stanowi tylko niewielką część całego ogromu cukru, który spożywamy na co dzień. Konieczne jest więc kontrolowanie tego co jemy i pijemy, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, co pije i je nasze dziecko.

Nie chodzi tutaj tylko o kalorie. 100 łyżeczek cukru to ok. 200 kcal. Chodzi przede wszystkim o to, że nadmiar cukru może wywołać w organizmie poważne komplikacje. Począwszy od otyłości, skończywszy na cukrzycy, z którą zostaniemy do końca życia.


Cukier negatywnie wpływa też na pracę narządów, na naszą skórę i pracę mózgu.