Dlaczego warto pic olej lniany? Jest bardzo ważny na pewnym etapie rozwoju dziecka. Sprawdź to!

Katarzyna

Kulinaria

Oct. 18, 2021, 3:18 p.m.

Dlaczego warto pic olej lniany? Jest bardzo ważny na pewnym etapie rozwoju dziecka. Sprawdź to!

Coraz więcej osób decyduje się na wzbogacenie swojej diety o olej lniany. Czy warto to zrobić? Podpowiadamy!

Zdjęcie Dlaczego warto pic olej lniany? Jest bardzo ważny na pewnym etapie rozwoju dziecka. Sprawdź to! #1

Nowy składnik diety

Olej lniany coraz częściej jest włączany do codziennej diety, a jego picie pozytywnie wpływa na zdrowie oraz kondycję organizmu. Można go pić w każdym wieku. Czy jednak wato go pić? Jakie ma skutki uboczne? Odpowiadamy!

Olej lniany 

Olej lniany dobrze wpływa na organizm, a picie go na czczo sprawia, że organizm lepiej się rozwija. Młodym osobom na pewno pomoże w zapamiętywaniu istotnych informacji oraz koncentracji podczas nauki. Olej lniany może być traktowany również jako zdrowy dodatek dla osób uprawiających aktywny tryb życia.

Skutki uboczne

Jak wiadomo, włączając do diety nowy składnik, zastanawiasz się, czy może on przynieść niepożądane skutki uboczne. Okazuje się, że olej lniany jest jednym z najbezpieczniejszych olejów, jakie możesz spożywać. Jego picie nie powoduje przeważnie skutków ubocznych. Nie powinny go jednak pić osoby, które biorę medykamenty na rozrzedzenie krwi lub obniżenie poziomu cukru lub cholesterolu we krwi. W początkowej fazie picia oleju lnianego mogą wystąpić skutki uboczne w postaci wzdęć lub rozwolnienia. Gdy tylko zauważysz u siebie takie symptomy, wtedy lepiej odstaw olej lniany.

Cenne składniki odżywcze

Olej lniany w swoim składzie ma kwasy alfa-linolenowe omega 3 i omega 6 oraz nasycone kwasy tłuszczowe omega 9. Kwasy Omega 3 chronią twój organizm przed rozwojem nowotworów oraz wspomagają pracę układu nerwowego. Pozytywnie wpływają również na rozwój mózgu. Olej lniany zalecany jest dla dzieci w trakcie nauki mowy. Kwasy omega 3 i mega 6 odpowiedzialne są ze prawidłowy rozwój mowy, z takim zaleceniem możemy często spotkać się przy wizycie u neurologopedy. 

Dawkowanie

Olej lniany należy pic w niedużych dawkach. Optymalna jego ilość to 2 łyżki dziennie. Możesz go pić bezpośrednio z łyżki lub dodawać do różnych potraw. Nie należy jednak z nim przesadzać i dodawać do wszystkiego, bo 2 łyżki w zupełności wystarczą i dostarczą wymaganych składników odżywczych. Olej lniany należy pić na czczo przed śniadaniem, ponieważ wtedy jest najbardziej skuteczny. Najlepiej jest postawić na olej tłoczony na zimno oraz najświeższy, ponieważ będzie miał wtedy wysoką zawartość kwasów omega 3 i omega-6. Olej lniany należy przechowywać w lodówce.

Zdjęcie Dlaczego warto pic olej lniany? Jest bardzo ważny na pewnym etapie rozwoju dziecka. Sprawdź to! #2

Kapsułki lub ssanie oleju 

Jeśli nie jesteś przekonana do picia oleju lnianego, to możesz postawić na jego „kapsułkową” formę. W aptekach można dostać olej lniany w kapsułkach, który będziesz mogła połykać codziennie rano. Olej lniany możesz również ssać. Wystarczy, że włożysz łyżkę z olejem do ust i będziesz ssać, jak cukierek przez 15 minut. Produktem tym możesz również płukać usta i po kilku minutach wypluć zawartość. Olej pod wpływem pochłaniania toksyn z organizmu zmieni wtedy swój kolor na biały.

Inne korzyści z picia oleju 

Picie oleju lnianego codziennie rano przynosi wiele korzyści. Jego spożywanie sprawi, że:

- poprawi się twoje cera,

- paznokcie i włosy się wzmocnią,

- ryzyko wystąpienia nadciśnienia zmniejszy się,

- twoja koncentracja ulegnie poprawie,

- twoja odporność się poprawi. 

Najważniejsze zasady

Jak przechowywać?

Pamiętaj, żeby olej lniany przechowywać w lodówce (przed i po zakupie), jeśli kupujesz olej w skepie upewnij się, żeby był prawidłowo przechowywany, jeśli zamawiasz przez internet powinien do Ciebie przyjsć w ciemnej butelce dokładnie zapakowany, aby nie miał dostępu do światła. 

Olej lniany w kuchni

-  Pamiętaj, że olej lniany nie może być poddawany obróbce termicznej

- Doskonale sprawdzi się jako dodatek do dań i sałatek

- Olej lniany możesz polączyć z nabiałem (twarogiem)

- Olej lniany możesz jeść na czczo.