Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze korzyści

Ewelina

Zdrowie

21.10.2021 9:17

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze korzyści

Przyszedł czas na zmiany w Twoim życiu. Pora wstać z kanapy i wyruszyć po zdrowie. Zobacz, w jaki sposób sport pozwoli Ci poczuć się lepiej w swoim ciele oraz stać się szczęśliwszym i bardziej odprężonym człowiekiem. Zaczynamy!

Po pierwsze: dodaje energii

Pozornie uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportu wymaga od Ciebie sporego wysiłku. Jednak jakoś tak się magicznie dzieje, że im więcej ćwiczysz, tym większy przyrost energii na co dzień obserwujesz. Po treningu masz jeszcze siłę pobawić się z dziećmi czy wyjść ze znajomymi. Sport pomaga w pracy, wpływając pozytywnie na koncentrację i poziom wydajności. 

Po drugie: poprawia wygląd sylwetki

Regularne treningi prowadzą do poprawienia wyglądu sylwetki. Skóra staje się bardziej napięta, a tkanki tłuszczowej ubywa na rzecz ładnie zarysowujących się mięśni. Nogi i talia stają się szczuplejsze i zgrabniejsze, podobnie plecy i ramiona. Osoby uprawiające sport mają bardziej harmonijną budowę, przez co są oceniane jako atrakcyjne. Poza sportem warto postawić na zbilansowaną dietę, ograniczenie przyjmowania pustych kalorii oraz na suplementy, które oferuje każdy sklep z odżywkami.

Po trzecie: relaksuje i poprawia nastrój

W zdrowym ciele zdrowy duch! Powiedzenie to przetrwało w naszym języku nie bez powodu – osoby, które regularnie trenują mogą cieszyć się większym poczuciem relaksu i odprężenia. Mają niższy poziom napięcia nerwowego i złości, przez co są lepiej odbierane przez otoczenie. Poza tym podczas ćwiczeń mózg wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które wprawiają w doskonały nastrój.

Po czwarte: pomaga w zasypianiu

Zmęczenie ciała i zużycie nadmiaru energii pozwalają na poprawę samopoczucia, a przez to wpływają na szybsze zasypianie. Sen staje się głębszy i bardziej wartościowy dla organizmu, a nocna regeneracja – pełniejsza. Rano człowiek budzi się bardziej wypoczęty i lepiej nastawiony do życia. 

Po piąte: jest ciekawym zajęciem w czasie wolnym

Siatkówka, bieganie czy rekreacyjna jazda na rowerze pozwalają spędzić w sposób atrakcyjny czas wolny. Umożliwiają odcięcie się od nadmiaru bodźców (na przykład wtedy, gdy biegasz ze słuchawkami na uszach) lub stwarzają okazję do dzielenia chwil z bliskimi (między innymi w czasie gier zespołowych). 

Po szóste: wpływa korzystnie na zdrowie

Lekarze podkreślają, że uprawianie sportu co najmniej 3 razy w tygodniu pozwala obniżyć ciśnienie krwi, co zmniejsza ryzyko zawałów i udarów. Poza tym ruch wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Poprawia też perystaltykę jelit i podkręca metabolizm. Ma też dobroczynne działanie na układ kostno-stawowy i mięśniowy.

Po siódme: metoda na poznanie nowych osób

Wyjścia na siłownię, ale też wspólne rozgrywki na hali sportowej potrafią zbliżać ludzi. Nierzadko zajęcia prowadzą do zawiązania nowych znajomości. Nic tak nie łączy jak wspólne zwycięstwo i walka w jednej drużynie. Aspekt towarzyski i emocjonalny również ma znaczenie w przypadku uprawiania sportu.