Najnowsze wyniki badań nad poczuciem szczęścia, przeprowadzonych w 13 europejskich krajach, wskazują w jakim wieku jesteśmy najszczęśliwsi. Dowiedz się, kiedy przypada ten najlepszy czas.
Naukowcy sprawdzili, kiedy jesteśmy najszczęśliwsi
Profesor Begona Alvarez z Uniwersytetu Vigo w Hiszpanii sprawdziła, w jakim wieku ludzie są najszczęśliwsi. Najnowsze wyniki badań nad poczuciem szczęścia, przeprowadzonych w 13. europejskich krajach, wskazują że najszczęśliwszy okres przypada na lata pomiędzy 30. a 34. rokiem życia.
Ustalono dokładny wiek
Między 30. a 34. rokiem życia osiągamy kulminacyjny poziom zadowolenia. Wtedy poziom naszego samopoczucia w ciągu całego życia jest najwyższy. Potwierdzają to naukowcy!
Dane zebrano w ramach projektu SHARELIFE, przeprowadzonego w 13 europejskich krajach: Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii, a także w Polsce. Badano ponad 26 tys. osób powyżej 50. roku życia.
Naukowcy poprosili uczestników, aby określili na osobistej osi czasu, kiedy w ciągu całego dotychczasowego życia czuli się najlepiej. Mieli także wskazać okres, w którym byli bardziej zadowoleni, w porównaniu z pozostałymi etapami życia.
Co ciekawe, zdecydowana większość uczestników wskazała, że najwyższy poziom odczuwanego szczęścia i satysfakcji z życia przypadał tuż po 30-stych urodzinach i trwał przez cztery kolejne lata.
Krzywa szczęścia… jako odwrócony uśmiech
Dzięki temu naukowcom udało się stworzyć tak zwaną „krzywą szczęścia”. To zależność, która polega na tym, że od urodzenia poziom naszej satysfakcji z życia zaczyna wzrastać i osiąga szczytowy punkt, w momencie, gdy osiągamy 30-sty rok życia. Po czterech latach zaczyna spadać i przez to zaczynamy czuć się coraz gorzej. Stworzona przez badaczy „krzywa szczęścia” przypomina ona odwróconą literę „U”, czyli odwrócony uśmiech.
Kiedy czujemy się najmniej szczęśliwi?
Kiedy poziom naszego zadowolenia z życia jest najniższy? Światowej sławy ekonomista, profesor David Blenchflower z Dartmouth College, badał związek pomiędzy wiekiem a dobrostanem. Ustalił punkt krytyczny w życiu każdego człowieka. Okazało się, że najmniej szczęśliwi czujemy się w wieku 47,2 lat. Wówczas czujemy najmniejsze zadowolenie w porównaniu do wszystkich pozostałych etapów naszego życia.