W tym wieku człowiek jest najszczęśliwszy- to Cię zaskoczy!

Patrycja

Zdrowie

15.10.2021 20:34

W tym wieku człowiek jest najszczęśliwszy- to Cię zaskoczy!

Najnowsze wyniki badań nad poczuciem szczęścia, przeprowadzonych w 13 europejskich krajach, wskazują w jakim wieku jesteśmy najszczęśliwsi. Dowiedz się, kiedy przypada ten najlepszy czas.

Naukowcy sprawdzili, kiedy jesteśmy najszczęśliwsi

Profesor Begona Alvarez z Uniwersytetu Vigo w Hiszpanii sprawdziła, w jakim wieku ludzie są najszczęśliwsi. Najnowsze wyniki badań nad poczuciem szczęścia, przeprowadzonych w 13. europejskich krajach, wskazują że najszczęśliwszy okres przypada na lata pomiędzy 30. a 34. rokiem życia.

Ustalono dokładny wiek

Między 30. a 34. rokiem życia osiągamy kulminacyjny poziom zadowolenia. Wtedy poziom naszego samopoczucia w ciągu całego życia jest najwyższy. Potwierdzają to naukowcy!

Dane zebrano w ramach projektu SHARELIFE, przeprowadzonego w 13 europejskich krajach:  Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii, a także w Polsce. Badano ponad 26 tys. osób powyżej 50. roku życia.

Naukowcy poprosili uczestników, aby określili na osobistej osi czasu, kiedy w ciągu całego dotychczasowego życia czuli się najlepiej. Mieli także wskazać okres, w którym byli bardziej zadowoleni, w porównaniu z pozostałymi etapami życia.

Co ciekawe, zdecydowana większość uczestników wskazała, że najwyższy poziom odczuwanego szczęścia i satysfakcji z życia przypadał tuż po 30-stych urodzinach i trwał przez cztery kolejne lata.

Zdjęcie W tym wieku człowiek jest najszczęśliwszy- to Cię zaskoczy! #1

Krzywa szczęścia… jako odwrócony uśmiech

Dzięki temu naukowcom udało się stworzyć tak zwaną „krzywą szczęścia”. To zależność, która polega na tym, że od urodzenia poziom naszej satysfakcji z życia zaczyna wzrastać i osiąga szczytowy punkt, w momencie, gdy osiągamy 30-sty rok życia. Po czterech latach zaczyna spadać i przez to zaczynamy czuć się coraz gorzej. Stworzona przez badaczy „krzywa szczęścia” przypomina ona odwróconą literę „U”, czyli odwrócony uśmiech.

Kiedy czujemy się najmniej szczęśliwi?

Kiedy poziom naszego zadowolenia z życia jest najniższy? Światowej sławy ekonomista, profesor David Blenchflower z Dartmouth College, badał związek pomiędzy wiekiem a dobrostanem. Ustalił punkt krytyczny w życiu każdego człowieka. Okazało się, że najmniej szczęśliwi czujemy się w wieku 47,2 lat. Wówczas czujemy najmniejsze zadowolenie w porównaniu do wszystkich pozostałych etapów naszego życia.