Jak przyjmować magnez, aby działał? Musisz przestrzegać tych 5 zasad!

Katarzyna

Zdrowie

13.10.2021 21:11

Jak przyjmować magnez, aby działał? Musisz przestrzegać tych 5 zasad!

Czasami niedobór magnezu musisz suplementować. Co zrobić, aby jego suplementacja była skuteczna? Przestrzegaj tych 5 zasad!

Zdjęcie Jak przyjmować magnez, aby działał? Musisz przestrzegać tych 5 zasad! #1

Magnez w organizmie 

Nieodpowiedni styl życia, zbyt duża ilość pitej kawy czy stres przyczyniają się do wypłukiwania magnezu z twojego organizmu. Można go dostarczać wtedy poprzez zmianę spożywanych posiłków lub poprzez jego suplementację. Zakupienie i łykanie tabletek z magnezem może wcale nie podnieść jego poziomu w organizmie. Poznaj i zastosuj poniższe 5 zasad, a jego suplementacja będzie skuteczna.

Niedobór magnezu - skutki

Niedobór magnezu „odbija” się na twoim organizmie, który daje znać, gdy zaczyna tego pierwiastka w nim brakować. Niedobór magnezu objawia się poprzez stałe odczuwanie zmęczenia oraz senność. Brak tego pierwiastka w organizmie sprawia, że mięśnie nadmiernie się kurczą i tobie trudniej się skoncentrować. Co więcej, zbyt niski poziom magnezu w organizmie może doprowadzać do poważnych zaburzeń w działaniu układu sercowo-naczyniowego. Objawem tego często jest drżenie rąk, zawroty głowy i arytmia serca. Sprawdź, jak skutecznie suplementować magnezu.

1) Wraz z witaminą B i D

Jeśli zdecydowałaś się na suplementację magnezu to wraz z tymi tabletkami, powinnaś przyjmować również tabletki z witaminą B. Sprawia ona bowiem, że wchłanianie magnezu wzrasta o 40%. Taki sam skutek ma również witamina D, więc warto przyjmować razem cały zestaw tj. magnez z witaminą B oraz D.

2) Cytrynian i mleczan w składzie

Przed zakupem suplementu zapoznaj się z jego składem. Najważniejsze, aby wybrane tabletki posiadały cytrynian oraz mleczan. Substancje te sprawiają, że przyjmowany magnez jeszcze lepiej się wchłania.

3) Ilość jonów w tabletce

Przed zakupem sprawdź, ile dany preparat ma w sobie jonów magnezu. Ich odpowiednia dawka to od 50 do 100 mg na tabletkę. Tabletka z większą dawką wcale nie jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ wtedy może zawierać w swoim składzie tlenek magnezu, który wcale dobrze się nie wchłania.

Zdjęcie Jak przyjmować magnez, aby działał? Musisz przestrzegać tych 5 zasad! #2

4) Złe połączenia

Aby twój organizm przyjmował jak największą ilość magnezu z tabletki, najlepiej jest nie łączyć jej z niektórymi pierwiastkami, które by to utrudniały. Wraz z suplementacją magnezu nie powinno się przyjmować żelaza, wapnia czy fosforanów, ponieważ osłabiają one wchłanianie magnezu. Z diety warto „wycofać” również serki topione, słodkie napoje czy wędliny w paczkach.

5) Odpowiednia dawka i czas przyjmowania

Magnez w tabletkach najlepiej jest przyjmować w odstępie około godziny lub dwóch po posiłku. Dziennie powinno się przyjmować 3 tabletki po 100 mg jonów magnezu w tabletce.