Jak kupić lek, którego nie ma w aptece? Jak się zachować w takiej sytuacji?

Patrycja
Zdrowie
18.10.2021 22:58
Jak kupić lek, którego nie ma w aptece? Jak się zachować w takiej sytuacji?

Czasami przychodząc wykupić leki do apteki, możemy usłyszeć, że te są niedostępne. Co to oznacza, że lek jest na brakach? Co w tej sytuacji możemy zrobić? Czy jego wykupienie jest w ogóle możliwe?

 

Zdjęcie Jak kupić lek którego nie ma w aptece? #1

Leki trudnodostępne, leki deficytowe, leki, których nie da się zamówić, leki na braku. Co dokładnie oznacza ją te terminy czy jeśli usłyszymy taką definicję, to nie możemy liczyć na zdobycie potrzebnego preparatu? Sprawdźmy!

 

Po pierwsze dopytajmy!

Część farmaceutów omija niewygodną rozmowę z pacjentem, który ma źle wypisaną receptę – w tej sytuacji woli powiedzieć, że lek jest niedostępny, aby uniknąć tłumaczenia się za błąd lekarza czy niejasne przepisy.

Naszą podstawową reakcją na informację o braku leku powinny być pytania i jeszcze raz pytania. Zapytajmy o przyczynę owego braku, od jak dawna lek jest niedostępny, czy istnieją zamienniki, czy hurtownie przewidują termin dostępności leku, czy to chwilowy brak, czy lek został wycofany przez producenta i przede wszystkim, czy z naszą receptą jest wszystko w porządku? Jeśli będziemy w sposób otwarty rozmawiali z farmaceutą, nie obwiniając go za zaistniałą sytuację, ten z pewnością udzieli nam odpowiedzi.

Jeśli mamy zaprzyjaźnionego farmaceutę możemy zostawić mu także swój numer telefonu i poprosić by do nas zadzwonił, jeśli tylko lek pojawi się w hurtowniach. Możemy także wziąć numer do apteki, w której często zaopatrujemy się w leki i próbować o czasu do czasu zadzwonić dopytując czy lek już się pojawił.

Zdjęcie Jak kupić lek którego nie ma w aptece? #2

Gdzie najlepiej szukać?

Jeśli jakiś jest na braku, to najszybciej zabraknie go w dużych, sieciowych i dobrze zlokalizowanych aptekach. Mimo iż duże apteki mają większy asortyment, większy magazyn i większe zapasy to paradoksalnie w nich szybciej te zapasy się wyczerpują. Dzieje się tak dlatego, że oczywistym dla wielu jest udanie się do dużej apteki, a przede wszystkim do apteki dobrze zlokalizowanej, pod którą zawsze można bezproblemowo zaparkować. W związku z tym one najszybciej wyprzedają się z zapasów magazynowych deficytowego leku. W takich sytuacjach pamiętajmy o niewielkich, osiedlowych aptekach, w których ruch panuje mały ruch.

Strona internetowa

Jeśli nie chcemy jeździć z punktu a do punktu B, możemy sprawdzić dostępność leku poprzez dwie strony internetowe. Z pomocą przychodzą nam tu strony ktomalek.pl i gdziepolek.pl. Ich obsługa jest dziecinnie łatwa, wpisujemy lokalizację oraz nazwę leku, a w odpowiedzi dostajesz informację, w jakich aptekach dany produkt jest dostępny. Dodatkowo poprzez stronę ktomalek.pl możesz zarezerwować dany lek i nie obawiać się, że zostanie sprzedany, zanim tam dotrzesz. Pamiętaj, że nie wszystkie apteki podają stronom informacje o swoich stanach magazynowych (robi to ponad połowa aptek w Polsce).

Zdjęcie Jak kupić lek którego nie ma w aptece? #3

Telefon

Jeśli nie znajdziemy leku poprzez stronę internetową możemy jeszcze pokusić się o obdzwonienie wszystkich okolicznych aptek. Jest to rozwiązanie czasochłonne, chociaż nie tak jak odwiedzanie każdej apteki z osobna.

Apteka internetowa

Pamiętaj, że nie musisz się ograniczać do aptek w Twojej miejscowości, a nawet województwie. Niektóre apteki prowadzą sprzedaż internetową i dotyczy to również leków na receptę. Warto więc sprawdzić, czy Twój lek nie jest dostępny w aptece internetowej. Jeśli tak możesz go zamówić z odbiorem w najbliższej aptece stacjonarnej.

Wysyłka z krajów UE

Wiele leków, również tych na receptę możemy zamówić w sprzedaży wysyłkowej z krajów w obrębie Unii Europejskiej. Warto zapytać farmaceutę o ten system sprzedaży.

Zamienniki

Jeśli nigdzie nie udało nam się znaleźć naszego leku, pomyślmy o zamienniku. Zamienniki – równoważniki leków to leki, które zawierają dokładnie tę samą substancję czynną, w tej samej dawce, a ich postać jest identyczna z lekiem, który przepisał nam lekarz. W większości przypadków zamiana leków jest bezpieczna i warto z niej skorzystać, jeśli mamy taką możliwość. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, których nie jest w stanie rozwiać farmaceuta, dopytaj lekarza o zamiennik – opowiedz mu o braku dostępności leku pod nazwą, którą wypisał. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz do końca przekonany co do zamiennika, możesz sobie wmówić, że ten nie działa – zajdzie wtedy działania odwrotnego do placebo, czyli nocebo.

Co jeśli nie ma zamiennika?

Po pierwsze – nie wszystkie leki mają odpowiedniki, po drugie- czasami wszystkie leki z daną substancją są deficytowe. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem i zapytać go, czy mógłby nam wypisać coś innego. W większości przypadków jest to możliwe, jednak warto podkreślić, że nie zawsze i nie jest to zła wola lekarza, a zwyczajnie brak innych preparatów o takim kierunku działania.

Ważne

Zawsze starajmy się poznać przyczynę braku leku – zwyczajnie i po ludzku pytajmy, farmaceuci nie gryzą (przynajmniej większość z nich). Czasami dialog może rozwiązać nasz problem, pamiętajmy jednak że czasami zwyczajnie czegoś nie da się zorganizować.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną