Katar zazwyczaj jest częstym objawem, który towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Przyczyną kataru może być także zapalenie zator lub alergia. Jego barwa i postać, może pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy i znalezieniu jego przyczyny.
Katar to nieżyt nosa, który zazwyczaj utrzymuje się około 5-7 dni. Podczas kataru mamy do czynienia z różnymi nieprzyjemnymi symptomami, jakimi są zaczerwienione i łzawiące oczy, zatkany i swędzący nos, kichanie, ból głowy, uczucie zatkanych uszu, a nawet gorączka. Każdy dodatkowy objaw pomoże nam w zdiagnozowaniu przyczyny problemów z drogami oddechowymi, jednak jeśli mamy do czynienia z samym katarem to pomocne będzie zwrócenie uwagi na jego barwę.
Katar może mieć różny charakter i zmieniać swoją postać wraz z postępowaniem choroby. W przebiegu infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych oraz przy alergii, katar ma postać bezbarwną i jest wodnisty. Zielony lub żółty i gęsty katar na pewno nie ma podłoża alergicznego.
Wydzielina z nosa, która przybiera barwę żółtą lub zieloną może być oznaką infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W przebiegu infekcji wirusowej tej pierwszej ciemniejsza barwa i gęstsza postać pojawiają się wraz z postępowaniem choroby. W przypadku kiedy wydzielina z nosa od razu jest gęsta, śluzowo-ropna, a jej kolor jest żółty lub zielonkawy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Katar bakteryjny wywołują bakterie Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes lub Haemophilus influenzae. Gęsta wydzielina często spływa do gardła, będąc przyczyną mokrego kaszlu.
Sam odcień kataru – zielony lub żółty, nie pozwoli dokładnie zdiagnozować jego przyczyny, chociaż na pewno w tym wypadku możemy wykluczyć alergie. Zielony i żółty katar może powstać w przebiegu infekcji bakteryjnej i wirusowej. Za jego zielone zabarwienie odpowiedzialne są komórki odpornościowe, ich obecność świadczy o prawidłowej odpowiedzi immunologicznej w czasie walki z infekcją.
Najczęstszymi przyczynami kataru o zabarwieniu żółtym lub zielonym są:
- Zapalenie zatok
- Łagodna infekcja wirusowa
- Grypa
- Grzybica zatok lub jamy nosowej
- Polipy w nosie
- Zapalenie oskrzeli u dorosłych
- Zapalenie oskrzelików u dzieci
Zielony katar nie zawsze świadczy o infekcji bakteryjnej. Dopiero gdy utrzymuje się powyżej 10 dni lub gdy towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak gorączka, brzydki zapach wydzieliny, ból zatok możemy mieć podejrzenie, że rozwija się u nas poważniejsza choroba. W takim wypadku nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.