Jelitówka u dzieci- jak ją leczyć?

Patrycja

Zdrowie

27.09.2021 10:00

Jelitówka u dzieci- jak ją leczyć?

Jelitówka to ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, podczas którego występują biegunka, wymioty i bóle brzucha. To częsta dolegliwość wieku dziecięcego. Poznaj jej przyczyny, objawy i sposób leczenia.

Jelitówka u dzieci

Jelitówka, to potoczna nazwa grypy żołądkowej, czyli ostrego nieżytu żołądkowo- jelitowego. Najczęstsze objawy tej dolegliwości to biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa, szczególnie często dotyka dzieci uczęszczających do żłobka i przedszkola. Przenoszona jest drogą kropelkową, przez kontakt z osobą chorującą na jelitówkę lub z przedmiotami zanieczyszczonymi wirusami. Jelitówka zwykle występuje sezonowo, od listopada do kwietnia, ale szczyt zachorowań przypada na okres od stycznia do marca.

Zdjęcie Jelitówka u dzieci- jak ją leczyć? #1

Kto jest najbardziej narażony?

To częsta dolegliwość wieku dziecięcego, na jej ciężki przebieg narażone są zwłaszcza dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Dzieje się tak dlatego, że ich układ pokarmowy i immunologiczny nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Oprócz tego jelitówka szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu. 

Jakie są przyczyny jelitówki?

Przyczynami jelitówki są patogenne wirusy, które wnikają do układu pokarmowego i uszkadzają błonę śluzową jelit, powodując jej ubytki. Najczęstszymi wirusami, odpowiedzialnymi za jelitówkę u dzieci są rotawirusy i rzadziej adenowirusy.

Jelitówka u dzieci- objawy

Pierwsze objawy jelitówki pojawiają się bardzo szybko i mogą wystąpić już w okresie od 1 do 2 dni od kontaktu z chorą osobą albo przedmiotem zanieczyszczonym wirusami. Objawy jelitówki to biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, a także wysoka gorączka sięgająca nawet powyżej 39 stopni. Jelitówce może towarzyszyć osłabienie i apatia.

Jelitówka u dzieci może mieć ciężki przebieg i prowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu, wysuszenia błony śluzowej, przyspieszenia czynności serca, zapadnięcia gałek ocznych. Nawet do zaburzeń świadomości i drgawek. Grypa żołądkowa trwa zwykle od 7 do 10 dni. Gdy objawy jelitówki utrzymują się długo, może dojść do stanu zagrożenia życia dziecka i konieczna jest hospitalizacja.

Zdjęcie Jelitówka u dzieci- jak ją leczyć? #2

Leczenie jelitówki u dzieci

Leczenie jelitówki u dzieci polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów.

Podstawą jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Należy często i regularnie podawać płyny małymi porcjami. Najlepiej nada się przegotowana woda, niegazowana woda mineralna, rzadki kisiel i gorzka herbata.

Im więcej płynów tym lepiej. Określa się, że po każdorazowym oddaniu wodnistego stolca należy podawać: 50-100 ml dodatkowych płynów niemowlętom i dzieciom do 2 lat, a także 100-200 ml płynów dzieciom w wieku od 2 do 10 lat.

Należy wdrożyć lekkostrawna dietę.

Warto podawać dziecku elektrolity, które zapobiegają zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej. Elektrolity zawierają glukozę, sód, chlor i potas w odpowiednich stężeniach i występują w formie tabletek musujących lub proszku.

Dziecku warto podawać probiotyki (Lactobacillus casei i Saccharomyces boulardii), które łagodzą przebieg infekcji i prowadzą do odzyskania równowagi jelitowej. Można stosować Smectę, która powleka błonę śluzową jelit i zwiększaja odporność na czynniki drażniące.

W pierwszych dniach nie powinno się podawać środków wstrzymujących biegunkę i wymioty, aby organizm mógł oczyścić się z toksyn.