Skąd się biorą owsiki u dzieci? Jak je leczyć?

Patrycja

Zdrowie dziecka

18.01.2022 13:22

Skąd się biorą owsiki u dzieci? Jak je leczyć?

Owsiki to pasożyty układu pokarmowego, które często atakują dzieci. Dowiedz się, czym są i jak wyglądają, w jaki sposób najczęściej dochodzi do zarażenia i jak objawia się owsica. Poznaj najlepsze sposoby na owsiki.

Pasożyty układu pokarmowego

Zakażenia pasożytami układu pokarmowego, nie są rzadkością. Najczęściej wynikają ze złej higieny, w związku z rzadkim myciem rąk oraz spożywaniu brudnych warzyw, owoców, surowych ryb i mięsa. W naszym organizmie mogą zagnieżdżać się tasiemce, glisty, owsiki, czy pierwotniaki. Osobom zdrowym nie wyrządzają większej krzywdy, mogą natomiast być groźne dla osób z osłabioną odpornością oraz dzieci.

Czym są owsiki?

Owsiki to jednocentymetrowe nicienie, pasożyty układu pokarmowego, które bytują w jelicie grubym. Atakują tylko i wyłącznie ludzi, wywołując chorobę owsicę, a do zakażenia może dojść w różnorodny sposób.

Skąd się biorą owsiki u dzieci?

Jaja pasożyta trafiają do organizmu drogą pokarmową i najczęściej przenoszone są na zanieczyszczonych dłoniach.

Owsiki wywołują owsicę, tak zwaną chorobę brudnych rąk. Jest bardzo zaraźliwa i zarażamy się nią, gdy spożywamy skażone jedzenie, wkładamy do ust palce lub przedmioty, na których znajdują się jaja owsika.

Zdjęcie Skąd się biorą owsiki u dzieci? Jak je leczyć? #1

Skąd się biorą owsiki u dzieci?

Na owsicę najbardziej narażone są małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem. Choroba najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3–7 lat), a także członków ich rodzin. Z tego powodu owsiki u dorosłych także nie są czymś rzadkim.

Owsica bardzo szybko się przenosi, łatwo można się nią zarazić w bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stałe w zamkniętym środowisku (np. przedszkolu, szkole).

Ogniska zapalne choroby mogą znajdować się na brudnych rękach i przedmiotach codziennego użytku (sztućcach, naczyniach, zabawkach, ręcznikach, pościeli).

Jak rozpoznać owsicę?

Gdy jaja pasożyta dostaną się do przewodu pokarmowego, wylęgają się z nich larwy, które wędrują do jelita grubego. Tam po trzech miesiącach dojrzewania, przemieszczają się w stronę odbytu i wydostają się na zewnątrz. W okolicach odbytu składają do 10 tysięcy jajeczek.

Towarzyszy temu nieprzyjemny, uporczywy świąd okolic odbytu, zwłaszcza w godzinach wieczornych oraz w nocy. Dzieci stają się niespokojne, drażliwe i mają problemy ze snem.

Pasożyty można zaobserwować w stolcu, przypominają cienką, białawą nitkę. Samice nie przekraczają długości jednego centymetra, a samce trzech milimetrów.

Jak pozbyć się owsików?

Jeśli doszło do zakażenia pasożytami, leczeniu powinni się poddać wszyscy domownicy. Stosuje się leki na pasożyty, u dzieci w postaci doustnej zawiesiny. Kurację należy powtórzyć  po 2-3 tygodniach, ponieważ preparaty nie działają na wszystkie stadia rozwojowe owsików i w międzyczasie mogą rozwinąć się kolejne larwy.

Z domowych sposobów poleca się pestki dyni lub czosnek, które zawierają substancje porażające układ nerwowy owsików

Należy zadbać o zahamowanie rozprzestrzeniania się choroby:

  • dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pasożytów z przedmiotów codziennego użytki i wdychaniu jajeczek wraz z kurzem,
  • wyprać pościel, ręczniki i bieliznę w wysokiej temperaturze, aby pozbyć się jajeczek owsików,
  • zmodyfikować dietę dziecka (wyeliminować z niej słodycze, zwiększyć ilość błonnika),
  • wprowadzić nawyki higieniczne: dokładne mycie rąk po wyjściu z toalety, przed posiłkami, a także owoców, warzyw przed spożyciem,
  • jeśli dziecko chodzi do przedszkola, konieczne jest zawiadomienie placówki.