Jak przejść jelitówkę i szybko wrócić do zdrowia?

Patrycja
Zdrowie
03.01.2022 13:01
Jak przejść jelitówkę i szybko wrócić do zdrowia?

Nieżyt żołądka, biegunka i wymioty, w towarzystwie osłabienia i wysokiej gorączki to obawy grypy żołądkowej, potocznie zwanej jelitówką. To bardzo zaraźliwa choroba, która obecnie atakuje wiele osób. Dowiedz się, jak ją przejść  i szybko wrócić do zdrowia.

Zdjęcie Jak przejść jelitówkę i szybko wrócić do zdrowia? #1

Jelitówka, czyli grypa żołądkowa

Jelitówka to ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, podczas którego występuje silna biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Choroba przenoszona jest drogą kropelkową, fekalno-  oralną, poprzez kontakt z osobą chorującą na jelitówkę lub z przedmiotami zanieczyszczonymi wirusami. Najczęściej wywoływana jest przez rotawirusy, a rzadziej adenowirusy i norowirusy.

Jelitówka zwykle występuje sezonowo, od listopada do kwietnia, ale szczyt zachorowań przypada na okres od stycznia do marca.

To bardzo zaraźliwa choroba!

To choroba, która często dotyka dzieci, a także dorosłych. Jelitówka jest bardzo zaraźliwa, zwykle występuje masowo w jednym okresie, atakując dużą grupę ludzi.

Uniknięcie zachorowania jest praktycznie niemożliwe przez współmieszkańców oraz osoby mające kontakt z osobą chorą. Już samo korzystanie z tej samej toalety sprawia, że możemy się zarazić jelitówką!

Najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze

Największym zagrożeniem przy jelitówce jest wodnista biegunka oraz wymioty, które prowadzą do szybkiego odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych. To szczególnie niebezpieczne u dzieci i osób starszych!

Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby starsze oraz dzieci uczęszczające do żłobka i przedszkola. To właśnie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, narażone są na jej ciężki przebieg, ponieważ ich układ pokarmowy i immunologiczny nie jest jeszcze w pełni dojrzały.

Jakie są objawy jelitówki?

Patogenne wirusy, które wywołują chorobę, wnikają do układu pokarmowego i uszkadzają błonę śluzową jelit, powodując jej ubytki i wiele nieprzyjemnych objawów.

Pierwsze objawy jelitówki pojawiają się bardzo szybko. Mogą wystąpić już w okresie od 1 do 2 dni od kontaktu z chorą osobą lub przedmiotami zanieczyszczonymi wirusami. Choroba zaczyna się od pogorszonego samopoczucia i objawów grypopodobnych.

Typowe objawy jelitówki to silna, wodnista biegunka, która trwa 2-3 dni, bóle brzucha, nudności i wymioty, a także wysoka gorączka sięgająca nawet powyżej 39 stopni. Jelitówce może towarzyszyć znaczne osłabienie i apatia.

Zwykle ostra faza choroby trwa 1-3 dni, po czym samoistnie wygasa. Jednak zdarza się, że objawy utrzymują się od 7 do 10 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie przechodzą, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak szybko przejść jelitówkę i wrócić do zdrowia?

Niestety nie istnieją leki, za pomocą których można by leczyć grypę jelitową. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby.

Nawadnianie organizmu

Dlatego podstawą jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Im więcej płynów tym lepiej, po każdorazowym oddaniu wodnistego stolca lub wymiotach, należy uzupełniać ich ilość. Należy często i regularnie podawać płyny małymi porcjami. Najlepiej nada się przegotowana woda, niegazowana woda mineralna, gorzka herbata, rumianek lub mleko.

Elektrolity

Warto przyjmować elektrolity, które zapobiegają zaburzeniom gospodarki wodno- elektrolitowej. Elektrolity z apteki zawierają glukozę, sód, chlor i potas w odpowiednich stężeniach i występują w formie tabletek musujących lub proszku. Można przygotować je także samodzielnie w domu. Pół litra wody średnio zmineralizowanej należy połączyć z sokiem z cytryny, szczyptą soli oraz dwiema łyżeczkami miodu.

Lekkostrawna dieta

W leczeniu grypy żołądkowej ważną rolę odgrywa odżywianie. Należy wdrożyć lekkostrawną dietę: kleiki z ryżu, kaszy manny gotowanej na wodzie, sucharki, biszkopty, banany, potrawy pozbawione tłuszczu, chude mięso i gotowane warzywa.

Probiotyki

Nie zapominajmy o probiotykach, które łagodzą przebieg infekcji i prowadzą do odzyskania równowagi jelitowej. Najlepiej wybrać szczepy o udowodnionym działaniu w skracaniu czasu trwania biegunki infekcyjnej. Są to: Lactobacillus casei i Saccharomyces boulardii. Warto stosować je też po ustaniu objawów, aby odbudować zaburzoną mikroflorę jelitową.

Co z lekami?

U dzieci nie wolno podawać środków wstrzymujących biegunkę i wymioty, poprzez które organizm oczyszcza się z wirusów i toksyn. Czasem stosuje się smektyny, które mają właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego i zwiększają wytrzymałość śluzu w stosunku do czynników drażniących.

U dorosłych w razie uporczywej biegunki można stosować węgiel leczniczy, który ogranicza napływ wody do jelita oraz wiąże substancje toksyczne, bakterie i wirusy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną