5 najgorszych chorób kości i stawów. Jak je leczyć?

Patrycja
Zdrowie
29.09.2021 18:36
5 najgorszych chorób kości i stawów. Jak je leczyć?

Wraz z upływem lat nasze kości i stawy naturalnie się zużywają, ulegają osłabieniu i zniszczeniu. Poznaj najgorsze choroby kości i stawów. Dowiedz się, czy można się przed nimi chronić.

Zdjęcie 5 najgorszych chorób kości i stawów. Jak je leczyć? #1

Osteoporoza

Ta choroba nazywana jest "cichym złodziejem kości". Najczęściej dotyka kobiet po menopauzie i mężczyzn w podeszłym wieku, sprzyjają jej takie czynniki, jak niskie spożycie wapnia, nadmierne spożycie sodu, palenie papierosów, siedzący tryb życia. Osteoporoza to podstępna choroba, która charakteryzuje się zmianami w strukturze kości i pogorszeniem stanu tkanki kostnej. Osoby na nią cierpiące, doświadczają wielu uszkodzeń kości i częstych złamań. Żeby się przed nią chronić, należy stosować odpowiednią dietę, bogatą w wapń, fosfor, potas, magnez, cynk, białko, witaminę D i K.

Osteomalacja

Ta choroba w wieku wczesnodziecięcym znana jest pod nazwą krzywicy. Osteomalacja to zaburzenie metabolizmu kości, czyli procesu wymiany tkanki kostnej. Ta choroba powoduje mniej szkód u dorosłych, niż u dzieci, ale i tak powoduje szereg przykrych konsekwencji. Prowadzi do zwiększonej łamliwości kości, osłabienia mięśni, zwiększonego ucisku na kręgi, bólów kostno-stawowych, a także chodu kaczkowatego. Choroba może być spowodowana niedoborem wapnia, fosforu, a przede wszystkim witaminy D. Sprzyja jej niedożywienie, celiakia i choroby nerek. Żeby zapobiec rozwojowi choroby, należy zadbać o odpowiednie stężenie witaminy D w organizmie.

Zdjęcie 5 najgorszych chorób kości i stawów. Jak je leczyć? #2

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów ujawnia się między 30. a 50. rokiem życia i częściej dotyczy kobiet. To przewlekła choroba zapalna, która atakuje stawy i różne narządy. Głównymi objawami są ból, sztywność, obrzęk i deformacja stawów rąk i stóp, czasem także innych stawów. Występuje też ograniczenie ruchomości stawów. Ta choroba rozwija się podstępnie i powoli, jej początkowe symptomy to ogólne osłabienie organizmu, stan podgorączkowy, ból mięśni i stawów. Z czasem objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe. Nieleczona choroba prowadzi do zniszczenia stawów, uszkodzenia narządów i ciężkiej niesprawności.

Nie można zapobiec wystąpieniu tej choroby, ale odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie pozwoli ją zatrzymać. Leczenie polega na wczesnym rozpoczęciu rehabilitacji i przyjmowaniu farmaceutyków, które nie tylko łagodzą objawy, ale przede wszystkim hamują niszczenie stawów, umożliwiając normalne funkcjonowanie.

Zdjęcie 5 najgorszych chorób kości i stawów. Jak je leczyć? #3

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli artroza to schorzenie przewlekłe i nieodwracalne. Polega na uszkodzeniu tkanek stawu, na skutek nieprawidłowego obciążenia stawu oraz zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej. Z czasem uszkodzeniu ulegają inne struktury: torebki stawowe, kości, ścięgna i mięśnie. Występuje ból i sztywność stawu, jego zniekształcenie i ograniczenie ruchomości.  To jedna z najczęściej występujących chorób układu ruchu. Jej ryzyko występowania zwiększa się wraz z wiekiem, wpływają na nią także czynniki genetyczne, płeć, nadwaga i otyłość oraz wyczynowe uprawianie sportów. Całkowite wyleczenie choroby nie jest obecnie możliwe, jednak możną ją spowolnić. Należy stosować dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, antyoksydanty, białko i witaminę D3. Pomoże regularna aktywność fizyczna, a w złagodzeniu objawów żele, maści i plastry o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Guzy w kościach- enchondromatoza

Enchondromatoza, inaczej chrzęstniakowatość śródkostna lub choroba Olliera. To choroba o podłożu genetycznym, która daje objawy już przed ukończeniem piątego roku życia. Jest łagodną odmianą nowotworu, związanego z rozwojem guzów w kościach, w pobliżu tkanki chrzęstnej. Guzy zwykle występują w obrębie dłoni i stóp, ale także w kręgach, żebrach i czaszce. Chrzęstniak przyjmują różne rozmiary i kształty, ich średnica może osiągać do kilku centymetrów. Guzy te prowadzą do niszczenia kości. Jak na razie nie ma możliwości leczenia przyczynowego choroby Olliera. Chorych leczy się operacyjnie, poprzez usuwanie zmian chrzęstnych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną