Czy polska badaczka zatrzyma chorobę Alzheimera?

Patrycja
Zdrowie
30.09.2021 11:33
Czy polska badaczka zatrzyma chorobę Alzheimera?

Polska badaczka dr Karolina Pierzynowska jest o krok od opracowania skutecznego leku na Alzheimera. Jej praca jest na tyle przełomowa, że może wywołać prawdziwą rewolucję w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych!

Zdjęcie Czy polska badaczka zatrzyma chorobę Alzheimera? #1

Przełomowa praca polskiej badaczki

Polska badaczka doktor Karolina Pierzynowska jest biologiem molekularnym z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii UG. Prowadzi badania, które mogą ułatwić leczenie chorób neurodegeneracyjnych. Okazuje się, że jest już o krok od opracowania skutecznego leku na Alzheimera.

Zdjęcie Czy polska badaczka zatrzyma chorobę Alzheimera? #2

Źródło: https://ug.edu.pl/news/pl/825/zrewolucjonizowala-podejscie-do-chorob-neurodegeneracyjnych-dr-karolina-pierzynowska-mloda-badaczka

Prestiżowa nagroda dla polskiej badaczki?

Polka została nominowana do prestiżowej nagrody Future Science Future Star Award w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo "Future Science" i czasopismo "BioTechniques". Wśród czwórki finalistów z całego świata, którzy zajmują się naukami przyrodniczymi, znalazła się polska badaczka!

Celem nagrody jest wyróżnienie wybitnych naukowców z całego świata, których praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie. To właśnie prowadzone przez dr Pierzynowską badania są przełomowe i mogą umożliwić leczenie niektórych chorób neurodegeneracyjnych (w tym Alzheimera i pląsawicy Huntingtona).

Nowatorska terapia dr Karoliny Pierzynowskiej

W rozmowie z TVN24 badaczka opowiedziała o pracy nad lekiem, który ma pomóc w terapii chorych osób. Doktor Karolinie Pierzynowskiej udało się opracować terapię z użyciem genisteiny, związku który powoduje aktywację procesów, odpowiedzialnych za usuwanie z komórek nerwowych toksycznych białka, wywołujących choroby.

Przeprowadzone na modelach in vitro i na modelach mysich badania, wskazują że terapia jest skuteczna, a co najważniejsze- jest bezpieczna! Niebawem mają rozpocząć się próby eksperymentalne z udziałem pacjentów.

Kiedy lek na Alzheimera będzie dostępny?

Jak szybko lek dostępny będzie dla wszystkich chorych? To wszystko zależy od finansowania eksperymentu i przeprowadzania prób na pacjentach.

Według Pierzynowskiej na kolejny etap badań potrzeba aż czterech milionów złotych. Potrzebne będą także fundusze na ubezpieczenie pacjentów, którzy zdecydują się wziąć udział w eksperymencie.

Szacuje się, że badania kliniczne mogą potrwać przez następnych kilka lat. Ale dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy już coraz bliżej odkrycia skutecznego leku na choroby, które do tej pory były uznawane za nieuleczalne.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną