Dieta niskowęglowodanowa- czy jest skuteczna?

Patrycja
Dieta i żywienie
17.08.2021 9:07
Dieta niskowęglowodanowa- czy jest skuteczna?

To jedna z najpopularniejszych diet na redukcję masy ciała. Opiera się na znacznym ograniczeniu węglowodanów w diecie, co prowadzi do szybkiej utraty masy ciała. Dowiedz się, czy dieta niskowęglowodanowa jest skuteczna i czy każdy może ja stosować.

Dieta niskowęglowodanowa- zasady

Opiera się na wyeliminowaniu z codziennej diety produktów, które zawierają węglowodany. Należą do nich mąka i przetwory mączne, ryż, makaron, kasze, płatki śniadaniowe. Ważne jest także wyeliminowanie cukru i produktów, które go zawierają: słodyczy, napojów słodzonych, dań typu fast food i niektórych owoców oraz warzyw.

W diecie zdrowych osób dorosłych 45-65% energii (nie mniej niż 130 g) powinno pochodzić z węglowodanów. Z kolei u osób na diecie niskowęglowodanowej mniej niż 26% energii pochodzi z węglowodanów.

Co można jeść na diecie niskowęglowodanowej?

Produkty, które można spożywać na diecie to nabiał (twaróg, jogurt naturalny, kefir), ryby, jaja, mięso, orzechy. Niektóre warzywa (niezawierające skrobi): sałata, szparagi, pomidory, ogórki, brokuły, kalafior.

Jednym z wariantów diety niskowęglowodanowej jest dieta ketogeniczna. Polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów, do 10% energii, czyli maksymalnie 50 g na dobę.

Ile powinna trwać dieta?

Dieta powinna trwać od 7 do 21 dni. Tak jak każda dieta redukcyjna nie może być stosowana przez dłuższy okres, ponieważ może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Ilość spożytych kalorii w ciągu doby na diecie, nie powinna przekraczać 1000-1300 kcal.

Jakie są jej efekty?

Dieta niskowęglowodanowa prowadzi do szybkiej redukcji masy ciała i spalania tkanki tłuszczowej. Zwolennicy diety niskowęglowodanowej uważają, że nadmierne spożycie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym ma negatywny wpływ na zdrowie. Przyczynia się do wahań poziomu cukru we krwi, zwiększa ryzyko cukrzycy, insulinooporności oraz otyłości.

Czy każdy może ją stosować?

Diety nie powinny stosować osoby, które cierpią na przewlekłe choroby, młodzi ludzie w okresie wzrostu, sportowcy i osoby pracujące ciężko fizycznie lub obciążone nauką. U nich węglowodany są głównym źródłem energii.

Przed wyborem diety zawsze skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem. Nie kieruj się modą, ani poleceniami znajomych. Pamiętaj, że niektóre diety mogą być obciążające dla organizmu i niosą za sobą ryzyko efektu jo-jo lub zaburzeń odżywiania.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną