Mleko z ziemniaków- poznaj nowy zamiennik nabiału

Patrycja
Kulinaria
12.08.2021 18:32
Mleko z ziemniaków- poznaj nowy zamiennik nabiału

Poznaj nowy roślinny zamiennik tradycyjnego mleka. Ten napój został stworzony z… ziemniaków i do złudzenia przypomina mleko! Dowiedz się więcej na ten temat.

Zdjęcie Mleko z ziemniaków- poznaj nowy zamiennik nabiału #1

Roślinny zamiennik tradycyjnego mleka

Naukowcy ze szwedzkiej firmy Veg of Lund opracowali nowy roślinny zamiennik tradycyjnego mleka. Napój został stworzony z… ziemniaków i do złudzenia przypomina mleko.

Nowy produkt, w składzie poza ziemniakami, zawiera także białko grochu, olej rzepakowy i błonnik z cykorii. Dostępny jest w trzech różnych wariantach: Original, Barista i w wersji niesłodzonej Unsweetened. 

Coraz więcej alternatyw dla klasycznego mleka

Na rynku dostępnych jest mnóstwo alternatyw dla klasycznego mleka. Napoje roślinne produkowane są z migdałów, ryżu, orzechów, zbóż, (np. owsa) lub roślin strączkowych (np. soi). Stanowią idealny zamiennik tradycyjnego nabiału, zwłaszcza dla osób pozostających na diecie wegańskiej lub zmagających się z nietolerancjami pokarmowymi (np. nietolerancją laktozy). Dzięki nim nie muszą rezygnować ze spożywania nabiału i produktów mlecznych.

Dug, czyli zamiennik mleka z ziemniaków

I choć roślinne zamienniki nabiału nie są niczym nowym, to dug, czyli roślinny zamiennik mleka produkowany z ziemniaków, ostatnio wywołał prawdziwą furorę!

Producenci mleka z ziemniaków, zachwalą, że produkt pieni się podobnie jak klasyczne mleko, dlatego może być wykorzystywany do przygotowywania różnego rodzaju kawy (np. latte). Jego smak nie odbiega od tradycyjnego produktu i sprosta nawet najbardziej wymagającym podniebieniom.

Oprócz tego produkcja mleka z ziemniaków jest bardziej ekologiczna, niż produkcja z mleka np. z owsa lub migdałów. Na dodatek ślad węglowy tego napoju jest o 75% niższy niż w przypadku klasycznego mleka.

Dug idealnie nada się do spożywania przez wegetarian, wegan i osoby zmagające się z nietolerancjami pokarmowymi i alergiami. W procesie produkcji dugu nie stosuje soi, glutenu, orzechów i składników odzwierzęcych.

Produkt jest już dostępny na rynku

Jeśli masz ochotę spróbować nowości na rynku, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Produkt jest już dostępy do kupienia w Internecie, na platformach Navesu i Amazon. Jego cena wynosi 12,50 funtów za litr (około 67 złotych). Skusisz się?