Obowiązkowe szczepienia. Kogo obejmą? Doradca premiera zdradza szczegóły

Agnieszka

Newsy

30.07.2021 8:28

Obowiązkowe szczepienia. Kogo obejmą? Doradca premiera zdradza szczegóły

Czy szczepienia staną się obowiązkowe? Pomimo wcześniejszych ciągłych zapowiedzi o tym, że tak się nie stanie, obecnie wiele wskazuje na to, że jednak do tego dojdzie. Doradca premiera prof. Andrzej Horban zdradził więcej szczegółów.

Zdjęcie Obowiązkowe szczepienia. Kogo obejmą? Doradca premiera zdradza szczegóły #1

Obowiązkowe szczepienia w Polsce? Jaki jest plan rządzących?

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera do spraw COVID-19 

Jak donosi TVN24, prof. Horban poinformował, że rząd obecnie pracuje nad listą zawodów, które mogą zostać objęte obowiązkiem szczepień. 

- Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, ale jesteśmy bliscy wydania takiego zalecenia. Postulaty Rady Medycznej muszą zostać teraz przekute w zarządzenie ministra zdrowia - mówił prof. Andrzej Horban.

Andrzej Horban powiedział, że w katalogu zawodów, z których pracownicy będą musieli przyjąć szczepieni przeciwko COVID-19 mają znaleźć się między innymi pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele, a nawet niektóre grupy urzędników.

Wspomniano też o pracownikach sklepów wielkopowierzchniowych.

- Oprócz tego myślimy o pracownikach sklepów wielkopowierzchniowych, ponieważ mają oni największy kontakt z klientami. A ci często przecież kichają, kaszlą etc. Myślę, że pracodawcy przyklasną takiemu pomysłowi - mówił Horban.

Kiedy zostanie podjęta decyzja?

Zdaniem przewodniczącego Rady Medycznej, decyzję taką należy podjąć już do końca przyszłego tygodnia. O obowiązkowych szczepieniach zdecyduje premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- Zróbmy krok naprzód. Decyzje podejmie premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Co prawda mamy jeszcze czas, ale jest go niewiele (...). Mam nadzieję, że do końca przyszłego tygodnia podjęte zostaną wiążące decyzje, bo to naprawdę jest ostatni dzwonek - zaznaczał przewodniczący Rady Medycznej.

Grzywna za brak szczepień

Podczas rozmowy w TVN24 padło pytanie do prof. Horbana o to, co się stanie, gdy ktoś zobowiązany do przyjęcia szczepienia odmówi.

 - Jak się ktoś nie będzie chciał zaszczepić i będzie uporczywie się od tego uchylał, to teoretycznie można takiemu obywatelowi dać grzywnę, nawet codziennie. Ale najpierw powinno się stworzyć skuteczne prawo i jednak ludzi przekonywać do szczepień - dodał.