Obowiązek szczepień. Minister zdrowia o grupach, które mogą mu podlegać

Agnieszka

Newsy

03.12.2021 11:14

Obowiązek szczepień. Minister zdrowia o grupach, które mogą mu podlegać

 Czy w Polsce będą obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19? To pytanie co chwilę zadawane jest przez dziennikarzy. Wcześniej jednak żaden z polityków nie pokusił się o wyjawienie szczegółowych planów rządu. Teraz jednak sam minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos i stwierdził, że obowiązkowe szczepienia w Polsce są bardzo możliwe.

Czwarta fala pandemii koronawirusa wciąż się nasila. Z tego względu rząd podjął już wiele kroków, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mowa między innymi o zmniejszeniu limitów w miejscach publicznych, przedłużenie kwarantanny dla przyjezdnych z krajów poza Schengen, którzy nie mają szczepienia, a także masowe testowanie obywateli.

Na tapet wzięto też, jak zawsze, kwestię obowiązkowych szczepień. Co miał w tej kwestii do powiedzenia minister zdrowia?

Adam niedzielski o obowiązku szczepień

Minister zdrowia był gościem w Polsat News, gdzie został zapytany o kwestię wprowadzenia obowiązku szczepień. Przypomnijmy, że Austria, jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła obowiązkowe szczepienia, a inne kraje bacznie się temu przyglądają.

Adam Niedzielski zapytany o to, czy w Polsce może do tego dojść, odpowiedział, że to możliwe.

Myślimy o obowiązku szczepień, szczególnie dla grup najbardziej narażonych, czyli przede wszystkim dla wszystkich medyków – powiedział Niedzielski.

 - Ja uważam jednak, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z punktu widzenia mojego te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień. - dodał.

 

Obowiązkowe szczepienia

Przypomnijmy, że już od lutego a Austrii wejdzie w życie przepis nakazujący szczepienie wszystkim mieszkańcom (nie tylko obywatelom) kraju. Zwolnione ze szczepienia będą jedynie dzieci do 12 roku życia. 

Śladem Austrii chcą pójść też Niemcy. Na razie jeszcze nie zostało to jednak jednoznacznie ustalone.

 

 – Uważam, że obowiązkowe szczepienia są sposobem na wyjście z kryzysu – powiedziała Angela Merkel i dodała, że jej zdaniem Bundestag powinien poddać dyskusji i głosowaniu taki obowiązek.