Szczepionka na COVID-19 obowiązkowa? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Agnieszka
Newsy
20.11.2020 9:10
Szczepionka na COVID-19 obowiązkowa? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Pandemia COVID-19 rozpoczęła się około rok temu. Na początku, jako ludzkość nie mieliśmy możliwości walczyć z wirusem za pomocą szczepionki. Po kilku miesiącach walki z pandemią jednak na horyzoncie zaczęło pojawiać się coraz więcej badań, dzięki którym dziś jesteśmy już o krok od stworzenia bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Czy Polacy będą zmuszeni do jej przyjęcia? Do kwestii obowiązkowego szczepienia na COVID-19 odniósł się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zdjęcie Szczepionka na COVID-19 obowiązkowa? Wiceminister zdrowia wyjaśnia #1

Obowiązkowe szczepienia? Kraska komentuje

Wiceminister zdrowia zapewnia, że nie chce, aby szczepienia na koronawirusa były obowiązkowe, ale jednieśnie chce zrobić wszystko, aby zaszczepić całą dorosłą populację Polski.

Jak podkreślił, jest to jedyny sposób na to, aby zakończyć pandemię i ten trudny dla wszystkich czas.

Kraska został zapytany w Polskim Radiu, czy te deklaracje wzajemnie się nie wykluczają. Odparł, że nie chce Polaków zmuszać, ale przekonać do zaszczepienia się na COVID-19. Stwierdził, że jest to jedyna dostępna metoda na to, aby powrócić do normalności.

“Oczywiście musimy Polaków do tego przekonać pokazując, że ta szczepionka jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna. To jest nieodzowny warunek, każdego szczepienia, żeby osoba, która poddaje się temu szczepieniu była absolutnie pewna, ze ta szczepionka nie powoduje, żadnych niepokojących skutków ubocznych - powiedział wiceminister zdrowia.”

Ilu Polaków musi się zaszczepić, aby zwalczyć pandemię?

Waldemar Kraska zapewnił, że tylko zaszczepienie 60% Polaków sprawi, że pandemia się zakończy. Wyraził nadzieję, że Polacy wykażą się rozsądkiem i zaszczepią się wszyscy, aby zakończyć ten męczący czas.

Zdjęcie Szczepionka na COVID-19 obowiązkowa? Wiceminister zdrowia wyjaśnia #2

Sondaże są jednak innego zdania

Według sondażu przeprowadzonego dla Dziennik Gazeta Prawna wynika, że aż 50,2% Polaków nie chce się zaszczepić na koronawirusa. Kraska odnosząc się do tych informacji zapewnił, że w związku z tym kluczową rolę będzie miała kampania medialna uświadamiająca Polakom, że szczepionka jest konieczna.

Plan na zaszczepienie całej dorosłej populacji Polaków. Oznacza to kupienie przynajmniej 31 milionów szczepionek. Kraska zapytany o to, czy to rząd zapłaci za szczepionki odparł:

“Tak, mamy takie plany, by ta szczepionka była dla każdego dorosłego Polaka. Mam nadzieję, że wszyscy z tego skorzystają - odpowiedział.”Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną