Jakie błędy najczęściej popełniają młode mamy?

Patrycja

Newsy

20.07.2021 13:56

Jakie błędy najczęściej popełniają młode mamy?

Świeżo upieczone mamy nieświadomie mogą popełniać wiele błędów. Dowiedz się, jakie są najczęstsze z nich.

Błędy niedoświadczonych mam

Narodziny pierwszego dziecka to wielka rewolucja w życiu młodych rodziców. Z tego powodu niedoświadczone mamy mogą popełniać wiele błędów. Dowiedz się, jakie są najczęstsze z nich, aby ich uniknąć, gdy na świat przyjdzie Twoje dziecko.

Jakie błędy najczęściej popełniają młode mamy?

Nie dają sobie czasu na odzyskanie sił

Młode mamy próbują zbyt szybko odzyskać siły po porodzie i chcą natychmiast wrócić do formy sprzed ciąży. Organizm każdej mamy pracuje inaczej i powrót do formy uzależniony jest od wielu czynników, które różnią się u poszczególnych kobiet. Daj sobie czas i nie patrz na siebie krytycznie, nie doszukuj się wad i mankamentów urody. Pamiętaj, że każda kobieta inaczej wraca do formy i zajmuje jej to różną ilość czasu.

Zdjęcie Jakie błędy najczęściej popełniają młode mamy? #1

Nie zadają pytań

Niedoświadczone mamy często boją się zadawać pytania. Obawiają się, że na jaw wyjdzie to że nie wiedzą wszystkiego i nie radzą sobie z opieką nad dzieckiem. Zadawanie pytań jest całkowicie naturalne i młode mamy nie powinny się tego obawiać. Warto spytać o radę doświadczoną bliską osobę: mamę, teściową, koleżankę lub zasięgnąć opinii pediatry czy położnej.

Nie proszą o pomoc

Zdarza się, że młode mamy chcą robić przy dziecku wszystko samodzielnie i nie angażują do pomocy partnera, ani najbliższych. Dziecko potrzebuje bliskiej więzi nie tylko z mamą, ale też z tatą, więc warto włączyć go w obowiązki domowe.

Nie bój się prosić o pomoc, jako młoda mama nie musisz wiedzieć wszystkiego i radzić sobie doskonale sama. Najbliższa rodzina i przyjaciele na pewno będą szczęśliwi, że mogą Ci pomóc w tym wyjątkowym czasie. Nie wstydź się i skorzystaj z tego.

Łatwo wpadają w panikę

Narodziny dziecka to przełomowy moment w życiu każdej kobiety, które wiąże się z wieloma zmianami, a także lękiem, niepewnością i stresem. Młode mamy często wpadają w panikę, nie potrafią zapanować nad emocjami i łatwo się denerwują. Każdy najmniejszy problem z dzieckiem może urastać u nich do rangi katastrofy.

Zapominają o sobie

Młode mamy tuż po urodzeniu dziecka, bardzo często całkiem zapominają o sobie. Całe ich życie zaczyna kręcić się wokół maluszka, a ich potrzeby i pragnienia schodzą na dalszy plan. Zmęczenie, niewyspanie, wahania hormonów mogą sprawić, że młoda mama będzie smutna, przygnębiona i rozbita. Nawet jeśli zostałaś mamą, nie zapominaj o tym, że jesteś kobietą. Zostaw malucha pod opieką taty i weź relaksującą kąpiel, wyjdź na zakupy, czy kawę z koleżankami. Chwile dla siebie są bardzo ważne, pamiętaj o nich!