„Nie jedz tyle”- tych błedów nie popełniaj podczas rozmowy z dzieckiem!

Patrycja

Newsy

19.07.2021 11:12

„Nie jedz tyle”- tych błedów nie popełniaj podczas rozmowy z dzieckiem!

Żaden rodzić nie chce aby jego dziecko walczyło z nadwagą, jednak pewne słowa mogą podciąć mu skrzydła. Takie uwagi sprawią, że dziecko będzie niepewne siebie i wpędzimy je w kompleksy.

Problem otyłości u dzieci

Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych i prawdziwa epidemia XXI wieku. Nadwaga i otyłość szkodzą zdrowiu i mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób: cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego, niektórych typów nowotworów.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że wynika, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. W naszym kraju problem ten dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% młodzieży do 15 roku życia.

Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci i młodzież zmagające się z otyłością, pozostaną otyłe także po osiągnięciu dorosłości. To wpłynie na zmniejszenie jakości i długości ich życia oraz przyczyni się do rozwoju licznych schorzeń.

Zdjęcie „Nie jedz tyle”- tych błedów nie popełniaj podczas rozmowy z dzieckiem! #1

Rodzice a otyłość u dzieci

Do ciekawych wniosków doszedł Psycholog Eric Robinson. Badania opublikowane w "Psychological Science” dowodzą, że rodzice mogą być odpowiedzialni za nadwagę dzieci w dorosłym życiu. Jeśli rodzice często powtarzają w dzieciństwie swojemu dziecku, że jest pulchne, powinno schudnąć i przestać tyle jeść, to może niekorzystnie wpłynąć na to, jak będzie postrzegało swoje ciało. Wytykanie dziecku wagi, może przynieść odwrotny skutek. Z badań wynika, że postrzeganie przez rodzica wagi dziecka, ma wpływ na jego dalsze życie. Dzieci zaczynają negatywnie postrzegać swoje ciało, przez to mają problemy z wagą.

Tych błędów nie popełniaj podczas rozmowy z dzieckiem

„Nie jedz tyle”, „Zobacz jaki masz duży brzuch”, „Jesteś gruby!”

Podczas rozmowy z dzieckiem unikaj takich wyrażeń i zdań. Mogą wypalić w nim pewnego rodzaju piętno, które będzie rzutować na jego późniejsze życie. Mogą wpędzić je w kompleksy, obniżyć poczucie własnej wartości i samoocenę. Sprawią, że dziecko będzie niepewne, zamknięte w sobie i zalęknione. Oprócz tego, że dziecko mierzy się z problemem nadwagi, co pogarsza jego funkcjonowanie fizyczne, to takie słowa mogą negatywnie wpłynąć na jego zdrowie psychiczne.

Jak pomóc otyłym dzieciom?

Dzieciom które zmagają się otyłością, rodzice powinni pokazać, że ćwiczenia i zdrowa dieta mogą być także świetną zabawą!

Warto, aby całą rodzina zmieniła styl życia na zdrowy i zaczęła wspólnie się ruszać. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i uprawianie sportu, zachęci dzieci do większej ilości ruchu. Możecie razem wybrać się na piesze wycieczki, rower, hulajnogę, pograć w piłkę, badmingtona, czy popływać.

Wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe, ale nie zapomnij pokazać dziecku, że takie dania mogą być smaczne. Przygotowujcie razem posiłki, a niezdrowe przysmaki zastąpcie ich zdrowszymi alternatywami. W dziecięcej diecie powinny znaleźć się warzywa, owoce, produkty zbożowe, białko znajdujące się w chudym mięsie, rybach, jajkach i produktach mlecznych. Zdrowe tłuszcze, orzechy i nasiona. Nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu, warto podawać do picia czystą wodę lub ziołowe herbatki.