Czy można prowadzić samochód w szpilkach?

Patrycja

Newsy

19.07.2021 11:09

Czy można prowadzić samochód w szpilkach?

Wiele osób zastanawia się, czy może prowadzić samochód w szpikach, klapach lub w ogóle bez obuwia. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy. Czy grozi za to mandat?

Buty a prowadzenie samochodu

W polskim prawie nie ma przepisu zabraniającego wprost jazdy bez obuwia, czy w nieodpowiednich butach. Oznacza to, że nie jest zabronione prowadzenie auta w szpilkach, koturnach, klapkach lub japonkach.

Czy można dostać za to mandat?

Takiego zapisu nie ma w kodeksie drogowym, jednak za prowadzenie auta w nieodpowiednich butach możesz dostać mandat. Stanie się tak, jeśli stwarzasz zagrożenie i doprowadzasz do powstania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Noszenie nieodpowiednich butów zwiększa się ryzyko wypadku lub stłuczki na drodze. 

Zdjęcie Czy można prowadzić samochód w szpilkach? #1

Nieodpowiednie obuwie w aucie

Jazda samochodem w wysokich butach może być niebezpieczna, zwłaszcza dla niedoświadczonych kierowców. Także ubieranie butów, które nie trzymają się piety, czyli klapek lub japonek może być niewygodne i stwarzać zagrożenie.

Wiele osób w takich butach nie potrafi naturalnie ułożyć stóp, wygina je pod nieodpowiednim kątem, co utrudnia naciskanie pedałów, a na dodatek dekoncentruje podczas jazdy. Oprócz tego nienaturalnym ułożenie stóp sprawia, że szybko niszczymy buty, ponieważ ścierają się w nich obcasy. Poza tym klapki lub japonki mogą zsunąć się ze stopy i utknąć pod pedałem. Z kolei szpilki mogą wbić w dywanik samochodowy i w nim utknąć.

Jakie są najlepsze buty do auta?

Najwygodniejsze buty do jazdy samochodem to takie na płaskich podeszwach lub na obcasach o wysokości dwóch czy trzech centymetrów, które dobrze trzymają się stóp. Buty sportowe, tenisówki, baleriny czy sandały okalają palce oraz pięty, więc nie ma obawy, że zsuną się ze stóp.

Zdjęcie Czy można prowadzić samochód w szpilkach? #2

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Pamiętaj, że dobór odpowiedniego obuwia do prowadzenia samochodu to nie tylko kwestia naszej wygody. To przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników ruchu drogowego.

Jeśli wracasz z plaży w japonkach lub jesteś elegancko ubrana i szpilki są dopełnieniem Twojej stylizacji, nie ma powodu żebyś z nich rezygnowała. Zabierz je ze sobą, a podczas prowadzenia auto załóż zapasowe buty na niskim obcasie. Taką parę obuwia na zmianę warto wozić ze sobą na co dzień w samochodzie.